x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Smarowanie przekładni kątowej kosy spalinowej

Niezależnie od tego, jak intensywnie eksploatujesz kosę spalinową, powinieneś regularnie ją konserwować. Jedną z podstawowych czynności serwisowych, które należy wykonywać okresowo, jest smarowanie przekładni kątowej. Jeśli pierwszy raz słyszysz o tej części, więcej na jej temat dowiesz się z poniższego artykułu. Specjaliści sklepu PolskiDrwal.pl krok po kroku opisują w nim także procedurę uzupełniania smaru znajdującego się w tym elemencie. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie!

Gdzie znajdują się i do czego służą przekładnie kątowe kos spalinowych?

Wszystkie dostępne na rynku kosy spalinowe są wyposażone w różnego rodzaju przekładnie kątowe. To kluczowe elementy, które znajdują się w dolnej części tych urządzeń. Odpowiadają za przenoszenie momentu i prędkości obrotowej z wału napędowego na głowicę koszącą. Dodatkowo zmieniają kąt nachylenia osi obrotu, skąd też wzięła się ich nazwa.

Części te składają się w główniej mierze z łożysk oraz zespołu współpracujących ze sobą kół zębatych. Z racji pełnionych funkcji, są nieustannie poddawane ogromnym przeciążeniom, dlatego muszą być bardzo dobrze smarowane. Wewnątrz obudowy przekładni kątowej znajduje się gęsty smar i to właśnie jego należy regularnie uzupełniać.

Dlaczego warto często smarować przekładnię kątową?

Podczas użytkowania kosy spalinowej część smaru z przekładni kątowej samoczynnie wycieka różnymi szczelinami. Oprócz tego substancja ta z biegiem czasu zaczyna wysychać, tracąc swoje pierwotne właściwości smarujące. Konsekwencją tego jest szybsze zużycie wszystkich współpracujących ze sobą elementów metalowych – łożysk i kół zębatych. Wycierają się, a do tego nagrzewają do wyższych temperatur, co także skraca ich żywotność.

Zaniedbanie czynności konserwacyjnej, jaką jest uzupełnianie smaru, może doprowadzić nawet do poważnej awarii przekładni kątowej. Wcześniej zwykle zauważalna jest głośniejsza praca kosy spalinowej, która bywa uciążliwa dla operatora.

Podstawowe informacje związane ze smarowaniem przekładni kątowej

Zanim zabierzesz się do konserwacji tego elementu kosy spalinowej, musisz wyposażyć się w odpowiedni lubrykant. Do przekładni kątowych doskonale nadaje się klasyczny smar łożyskowy, w tym uniwersalny i bardzo popularny ŁT-43. Jest to produkt litowy, który kupisz także w wersji przeznaczonej do tych części, np. marki OREGON.

Oprócz tego bardzo dobrze sprawdzają się smary molibdenowe. Powszechnie wykorzystuje się je w motoryzacji do smarowania m.in. przegubów, które także przenoszą ogromne momenty obrotowe. Te produkty również zawierają lit, ale mają dodatek molibdenu, co podnosi ich właściwości w zakresie m.in.:

  • odporności na działanie bardzo wysokich temperatur oraz wypłukiwania przez wodę,

  • tłumienia drgań,

  • ochrony antykorozyjnej metalowych elementów.

Jeśli intensywnie eksploatujesz kosę spalinową, zdecyduj się na używanie smaru molibdenowego. Pamiętaj, że jedna, kilkudziesięciogramowa tubka starczy Ci na długi czas, dlatego warto zainwestować w markowy lubrykant.

Jak wygląda procedura smarowania przekładni kosy spalinowej?

Ze smarowaniem tego elementu powinien poradzić sobie każdy, choć potrzebny jest zestaw podstawowych narzędzi. Proces ten zamyka się w zaledwie kilku krokach.

  1. Demontaż całej przekładni kątowej – wystarczy odkręcić jedną śrubę montażową.

  2. Odszukanie i odsłonięcie otworu technicznego w obudowie, przez który wprowadza się do wnętrza środek smarujący.

  3. Uzupełnienie smaru – zwykle należy wycisnąć z tubki około 1 cm lubrykantu.

  4. Ponowny montaż podzespołu – pamiętaj, aby mocno dokręcić śrubę.

Zastanawiasz się, jak często wykonywać powyższe czynności konserwacyjne? Wiele zależy od intensywności eksploatacji kosy. Jeśli używasz jej regularnie, warto powtarzać je nawet raz na 1-2 miesiące.

Najlepsze smary i części do kos spalinowych znajdziesz w naszym sklepie!

Pamiętaj, aby do smarowania kluczowych podzespołów kos spalinowych zawsze stosować dobrej klasy środki. W przystępnej cenie zamówisz je w sklepie internetowym PolskiDrwal.pl – już teraz zapoznaj się z całym asortymentem. Oprócz olejów i smarów specjalizujemy się także m.in. w sprzedaży części zamiennych. Jeśli przekładnia kątowa w Twoim urządzeniu uległa awarii, u nas kupisz nową, mając pewność jej najwyższej jakości.

Kategorie