x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Jak przygotować narzędzia ogrodnicze do sezonu?

Wraz z nadejściem wiosny tradycyjnie rozpoczyna się sezon na prace ogrodowe. Aby trawniki, rabaty kwiatowe, krzewy i uprawy warzywne zachwycały pięknym wyglądem, potrzebne są nie tylko wiedza i wprawna ręka, ale także niezawodne narzędzia. Zanim temperatury za oknem na dobre sięgną kilkunastu stopni na plusie, warto sprawdzić stan posiadanego wyposażenia aby było ono gotowe do prac w ogrodzie. Sprawdź, jak krok po kroku przygotować sprzęt do sezonu!

Początek wiosny? Czas na coroczny przegląd narzędzi!

Każdego roku, po zimie, warto poświęcić nieco wolnego czasu na dokonanie przeglądu posiadanych przyrządów ogrodowych. Często rzut oka na łopaty, grabie, nożyce lub węże ogrodowe wystarczy, by ocenić, czy nadają się jeszcze do pracy, czy najwyższa pora wymienić je na nowe. Wiosenny przegląd pozwoli również stworzyć listę ubytków i na spokojnie zaplanować zakupy brakujących artykułów, unikając gorączkowych poszukiwań na ostatnią chwilę.

Dokonując takiej inspekcji, szczególną uwagę zwróć na:

  • stan elementów metalowych, które mogła osłabić lub zniszczyć korozja,
  • trwałość wykonanych z drewna trzonków,
  • sprawność części ruchomych,
  • ostrość noży i elementów tnących,
  • ogólny stan techniczny oraz wizualny wszystkich narzędzi.

Następnie posegreguj przyrządy na te, które nie nadają się już do dalszego użytku i te, które po odpowiednim przygotowaniu będzie można wykorzystać w nadchodzącym sezonie. 

Przygotowanie sprzętu do prac w ogrodzie krok po kroku

Jeśli inspekcję masz już za sobą, czas na wykonanie odpowiednich napraw oraz prac konserwacyjnych, które pozwolą Ci bezpiecznie i skutecznie używać posiadanych narzędzi. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a przygotowanie sprzętu będzie naprawdę proste!

Czyszczenie narzędzi ogrodowych

Pierwszym krokiem do przywrócenia pełnej sprawności przyrządów ogrodniczych jest ich dokładne oczyszczenie. Ważne, aby usunąć nie tylko resztki ziemi, ale także pozostałości substancji i bakterii, które mogą zaszkodzić roślinom w trakcie wykonywania prac. Podstawowe akcesoria, takie jak gąbka czy szczotka z twardym włosiem, powinny wystarczyć do usunięcia większości zabrudzeń. Dokładniejsze czyszczenie metalowych elementów warto wykonać przy użyciu specjalistycznego środka, a następnie spłukać wodą z węża ogrodowego.

Usuwanie śladów korozji

Korozja to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla sprzętu ogrodowego, biorąc pod uwagę specyfikę prac wykonywanych tego rodzaju przyrządami. Niszczenie metalu może również przyspieszać regularny kontakt z ziemią o kwaśnym pH. Jeśli po wstępnym oczyszczeniu okaże się, że metalowe części zostały pokryte rdzą, usuń ją za pomocą papieru ściernego lub drucianej szczotki. Skuteczne w walce z brunatnym nalotem mogą okazać się również profesjonalne odrdzewiacze, a także domowe metody, np. soda oczyszczona. 

Pielęgnacja i smarowanie części ruchomych

Pielęgnacja sprzętów wyposażonych w części ruchome: łańcuchy, prowadnice, przekładnie czy ostrza, powinna również obejmować ich oliwienie. Dzięki temu będą pracować płynniej i z większą wydajnością, a ich użytkowanie będzie w pełni bezpieczne. W celu zmniejszenia tarcia poszczególnych elementów możesz użyć standardowej oliwy lub zastosować dostępne na rynku oleje i smary

Ostrzenie przyrządów tnących

Pamiętaj również o odpowiednim przygotowaniu ostrzy – nie tylko w nożycach i sekatorach, ale także łopatach oraz innych narzędziach ogrodowych. Do ręcznego ostrzenia możesz wykorzystać tradycyjną osełkę lub specjalny kamień. Czynność tę można także wykonać mechanicznie, używając szlifierki stołowej lub diaksa z odpowiednio dopasowaną tarczą. W przypadku akcesoriów używanych szczególnie intensywnie warto powtarzać ostrzenie kilka razy w sezonie.

Zniszczony sprzęt ogrodniczy? Wymień go na nowy!

Mocno wysłużone lub zniszczone akcesoria ogrodowe najlepiej wymienić na nowe przed rozpoczęciem sezonu na prace w ogrodzie. Jeśli musisz uzupełnić swój domowy zestaw o brakujące narzędzia, węże ogrodowe czy odzież ochronną, zajrzyj do naszego sklepu internetowego. Bogaty asortyment produktów w atrakcyjnych cenach pozwoli Ci niedrogo nabyć wszystkie potrzebne przyrządy, a szybka dostawa to gwarancja, że zamówione narzędzia dotrą do Ciebie jeszcze przed startem sezonu.

Kategorie