x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Jaki sprzęt wybrać? Spalinowy czy elektryczny

Cięcie drewna zalicza się do najczęściej wykonywanych prac ogrodowych. Bez względu na to, czy chcesz uporządkować zalegające w ogródku konary, pociąć pieńki na opał czy usunąć zagrażające zdrowiu i życiu gałęzie drzew, wysokiej klasy pilarka będzie Twoim sprzymierzeńcem. Jaki sprzęt wybrać, gdy na rynku dostępna jest tak bogata gama modeli? Podpowiadamy, kiedy lepiej sprawdzi się elektryczna piła łańcuchowa, a kiedy warto postawić na jej spalinowy odpowiednik.

Kiedy elektryczna piła łańcuchowa?

Zasadniczy podział dostępnych na rynku sprzętów do cięcia drewna dotyczy sposobu ich zasilania – największą popularnością cieszą się pilarki elektryczne oraz wyposażone w dwusuwowe silniki spalinowe. Uzupełnieniem oferty są modele na akumulator, jednak ze względu na duży ciężar i ograniczony czas użytkowania, nie są one zbyt często wybierane. Piła na prąd jest odpowiednim rozwiązaniem do lekkich prac ogrodowych, takich jak przycinanie gałęzi lub obróbka drewna o mniejszych grubościach. Jej zaletą jest z pewnością brak konieczności regularnego uzupełniania zbiornika paliwem. Rozwiązanie to ma jednak pewne ograniczenia – przede wszystkim wymaga stałego dostępu do sieci oraz odpowiednio długiego przedłużacza.

Jak wybrać pilarkę elektryczną?

Chcąc kupić piłę na prąd, powinieneś zwracać uwagę na kilka istotnych parametrów. Najważniejszym jest oczywiście moc urządzenia, dobierana odpowiednio do rodzaju wykonywanych czynności. Cięcie najgrubszych konarów oraz pieńków wymaga sprzętu o mocy powyżej 2000 W. Jeśli chcesz używać piły łańcuchowej głównie do podcinania gałęzi lub prostych prac w ogrodzie, lepszym rozwiązaniem będzie model o mniejszej mocy, ale za to lżejszy i bardziej poręczny.

Moc piły elektrycznej to nie wszystko. Poza nią powinieneś zwracać uwagę również na takie parametry jak:

  • długość prowadnicy – do mniej wymagających prac polecane są pilarki z prowadnicą o długości ok. 40 cm,
  • waga piły – im większa moc, tym cięższy sprzęt – pamiętając o tej zasadzie, wybierz model najbardziej ergonomiczny i dopasowany do Twoich potrzeb,
  • poziom emitowanego hałasu – choć elektryczna piła łańcuchowa będzie znacznie cichsza od spalinowej, to i w tym przypadku warto porównać głośność poszczególnych modeli – nawet kilka decybeli mniej robi istotną różnicę,
  • sposób smarowania łańcucha – zwróć uwagę na pojemność zbiornika na olej – im większa, tym rzadziej będziesz musiał go uzupełniać.

Spalinowa piła łańcuchowa – kiedy warto się na nią zdecydować?

W przypadku wykonywania cięższych prac znacznie lepiej sprawdzają się spalinowe piły łańcuchowe o odpowiednio dużej mocy. Brak konieczności podłączania ich do sieci zapewnia pełną mobilność i niezależność od dostaw energii. Pilarki zasilane paliwem to zazwyczaj urządzenia cięższe od elektrycznych odpowiedników, jednak dające dużo większe możliwości – szczególnie w przypadku obróbki najtwardszych i najgrubszych rodzajów drewna.

Przy wyborze pilarki spalinowej moc również będzie kluczowym parametrem. Może być ona określana w koniach mechanicznych (KM) lub kilowatach (kW). Silniejszym sprzętem wykonasz bardziej wymagające prace. Zakres mocy dostępnych w sprzedaży urządzeń najczęściej waha się od 1,4 kW do 6,4 kW, co pozwala wybrać model w pełni dopasowany do Twoich potrzeb.

Ważnym czynnikiem warunkującym komfort pracy pilarką jest oczywiście jej waga. Spalinowa piła łańcuchowa o większej mocy może ważyć nawet 10 kg, co utrudnia długotrwałe operowanie. Jeżeli poszukujesz sprzętu do prostych prac domowych i ogrodowych, powinieneś rozważyć wybór lżejszej maszyny.

Standardowa długość prowadnicy piły łańcuchowej z silnikiem spalinowym wynosi ok. 45 cm, choć do cięcia najgrubszych bali, gałęzi czy drewna konstrukcyjnego, warto wybrać model o większej długości. Dzięki temu praca stanie się szybsza i bardziej efektywna.

Jeśli chodzi o emitowany hałas, piła łańcuchowa spalinowa to urządzenie dużo głośniejsze od pilarki elektrycznej. Odgłosy emitowane przez największe modele mogą wynosić ponad 100 dB. Dlatego, jeśli nie planujesz wykonywania zaawansowanych prac, lepiej postaw na model o mniejszej mocy, ale za to cichszy.

Wybierz pilarkę dopasowaną do siebie

Jak widzisz, wybór pomiędzy elektryczną a spalinową piłą łańcuchową zależy od bardzo wielu elementów. Z całą pewnością, powinieneś uwzględnić moc, wagę, długość prowadnicy czy cenę pilarki. Przy doborze kieruj się jednak głównie zastosowaniem i rodzajem prac, jakie zamierzasz wykonywać. Dzięki temu znacznie łatwiej dopasujesz sprzęt do swoich indywidualnych potrzeb.

Kategorie