x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Dobór właściwej głowicy żyłkowej do kosy

Przy pomocy kosy spalinowej można ściąć wysoką trawę, chwasty, a nawet gęste zarośla, które rosną w trudno dostępnych miejscach. Jednak w ciężkich warunkach terenowych części eksploatacyjne wykaszarki narażone są na uszkodzenia oraz szybkie zużycie. W szczególności dotyczy to głowicy żyłkowej oraz z łańcuchem, która w kontakcie z kamieniami, nierównościami oraz innymi przeszkodami może ulec awarii. Jak zatem dobrać części zamienne do kosy spalinowej, aby służyły jak najdłużej? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. Przeczytaj koniecznie!

Rodzaje głowic do kosy

Na rynku dostępne są różne głowice do kosy, które różnią się między sobą technologią wykonania, wielkością czy rodzajem materiału tnącego. Ze względu na sposób działania, nawijania i wysuwania żyłki można podzielić je na:

  • ręczne,
  • półautomatyczne,
  • automatyczne.

W głowicy ręcznej żyłkę należy nawinąć z dwóch stron po wcześniejszym rozebraniu szpuli. Obsługa takiej wykaszarki jest bardziej pracochłonna niż w przypadku automatów, ponieważ aby wysunąć element tnący, należy wyłączyć urządzenie. Główną zaletą głowic ręcznych jest ich cena.

Bardziej praktyczne są z pewnością szpule półautomatyczne, w których żyłka wysuwa się po wciśnięciu odpowiedniego przycisku. Na ich korzyść przemawia również to, że nie trzeba demontować podzespołu, aby nawinąć nową cięciwę. Jeszcze wygodniejsze są głowice automatyczne, w których żyłka wysuwa się samoczynnie zaraz po zerwaniu.

Dobierz odpowiednią głowicę

Przy wyborze odpowiedniej części należy rozważyć nie tylko sposób wysuwania i nawijania żyłki, ale również inne parametry wykaszarki. Przede wszystkim zwróć uwagę na:

  • moc maszyny i model urządzenia,
  • sposób montażu głowicy,
  • długość i grubość żyłki, którą można nawinąć na szpulę,
  • typ wysięgnika: prosty czy wygięty.

Jeśli nie wiesz lub masz wątpliwości, czy dana głowica będzie pasowała do Twojej kosy, poproś o pomoc pracownika sklepu, podając mu nazwę i model urządzenia.

Części zamienne czy markowe?

Kupujący często mają dylemat, jaką głowicę nabyć – markową czy tańszy zamiennik. Oryginalne części potrafią sporo kosztować, ale w zamian najczęściej otrzymuje się produkt wysokiej jakości, który będzie długo służył. Z pewnością nie warto kupować tanich, chińskich zamienników, których standard wykonania pozostawia wiele do życzenia. Produkty "no name" są nie tylko mniej trwałe, ale stwarzają też większe ryzyko urazu lub innego niebezpiecznego zdarzenia.

Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest kupno części zamiennych ze średniej półki cenowej. Na przykład produkty marki Oregon wyróżniają się trwałością, bezpieczeństwem, ergonomią pracy i nie kosztują przy tym zbyt wiele. Pasują do większości popularnych marek kos, takich jak: Stihl, Husqvarna czy Makita. Dużą popularnością wśród klientów cieszy się m.in. głowica Oregon Jet-Fit, która dostępna jest w kilku wersjach i rozmiarach, dlatego można ją montować zarówno w małych, przydomowych podkaszarkach, jak i większych, profesjonalnych kosach.

Głowica z łańcuchem do kosy spalinowej

W sprzedaży dostępne są również głowice z łańcuchem. Wyróżniają się one podwyższoną trwałością, wydajnością i wysoką odpornością na rozerwanie elementu tnącego. Nie oznacza to jednak, że tego typu szpule są niezniszczalne. Przed przystąpieniem do koszenia należy się upewnić, czy teren jest wolny od kamieni oraz innych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić element tnący. Głowice do kosy spalinowej z łańcuchem pomimo bardzo dobrych parametrów nie są drogie, dlatego warto zastanowić się nad ich zakupem.

Głowice Stihl, Oregon, Husvarna

Jeśli szukasz dobrej jakości głowicy do kosy spalinowej, to z całą pewnością znajdziesz ją w naszym sklepie. Oferujemy części zamienne do wykaszarek takich marek jak: Stihl, Oregon, Husvarna, Makita czy Honda. Wykwalifikowani pracownicy udzielą Ci wyczerpujących informacji na temat produktów oraz odpowiedzą na wszelkie pytania. U nas dostaniesz zarówno szpule do małych przydomowych podkaszarek, jak i duże, bardzo trwałe głowice z żyłką lub łańcuchem do zastosowań profesjonalnych.

Kategorie