x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Przygotowanie kosiarki do sezonu

Zbliżająca się wiosna to czas, w którym każdy właściciel domu jednorodzinnego czy działki rekreacyjnej zaczyna myśleć o pracach ogrodowych. Jedną z ważniejszych czynności, jakie wykonuje się przy utrzymaniu terenów zielonych, jest koszenie trawy. Większość osób korzysta w tym celu z kosiarek elektrycznych lub spalinowych. Po długiej zimowej przerwie urządzeniom tym, jak i akcesoriom do nich, przyda się przegląd techniczny. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw porad, dzięki którym przygotujesz sprzęt do nowego sezonu. Zapraszamy do lektury!

W jakim celu robi się przegląd kosiarki, noży tnących i akcesoriów po zimie?

Z własnego doświadczenia wiemy, że większość użytkowników tych urządzeń nienależycie przygotowuje je do „zimowania”. Najczęściej trafiają do wilgotnych pomieszczeń bez okrycia i oczyszczenia po ostatniej pracy. Może to skracać żywotność kosiarek. Serwisy zajmujące się ich naprawą podkreślają, że awarie są zazwyczaj spowodowane niepoprawną eksploatacją.

Weryfikując stan techniczny tego sprzętu, na pewno przyczynisz się do wydłużenia jego żywotności. Jednocześnie możesz odpowiednio wcześnie zauważyć uszkodzenia noża tnącego, silnika, czy jego akcesoriów. Nieusunięte w porę często doprowadzają do dużo poważniejszych awarii. W przypadku kosiarek spalinowych może wiązać się to z wysokimi kosztami naprawy. W sprzęcie elektrycznym zazwyczaj kończy się to zakupem nowego egzemplarza, gdyż serwis jest nieopłacalny.

Przygotowanie kosiarki do sezonu – przegląd wstępny

Choć kosiarki elektryczne i spalinowe mają identyczne zadanie, to z racji odmiennych napędów różnią się budową i sposobem działania. To z kolei sprawia, że przegląd techniczny po zimie w obu przypadkach będzie nieco inny. Są jednak pewne czynności wspólne i to właśnie od nich powinieneś zacząć. Najlepiej wykonuj je zgodnie z podaną przez nas kolejnością.

  1. Dokładnie oczyść kosiarkę – zarówno górną część jej obudowy, jak i cały spód wraz z kółkami (koniecznie unikaj zamoczenia silnika!).
  2. Sprawdź, czy na obudowie nie ma uszkodzeń (w przypadku kosiarek spalinowych warto je zabezpieczyć, gdyż korpusy są z metalu i mogą korodować).
  3. Zweryfikuj, czy wszystkie śruby są dobrze dokręcone.
  4. Sprawdź stan kosza oraz osłony wyrzutu trawy.
  5. Skontroluj noże tnące, szczególnie pod kątem uszkodzeń i ostrości (tępe można naostrzyć, ale uszkodzone lepiej wymienić na nowe – pamiętaj, aby prawidłowo dobrać akcesoria do kosiarki).

Przegląd techniczny kosiarek spalinowych

Po wykonaniu powyższych kroków nadchodzi czas na sprawdzenie samego napędu. W przypadku kosiarek wyposażonych w silnik spalinowy musisz skontrolować następujące części:

  • świeca zapłonowa – wykręć ją, dobrze wyczyść i koniecznie sprawdź wielkość szczeliny na elektrodach (zużytą świecę najlepiej od razu wymień),
  • przewód zapłonowy – sprawdź, czy nie ma uszkodzeń, a do tego wyczyść wtyczkę, np. używając specjalnych preparatów do połączeń elektrycznych,
  • wymień filtr powietrza, niezależnie od jego stanu,
  • sprawdź poziom oleju w silniku i uzupełnij braki, jeśli będzie taka konieczność.

Na koniec ważna uwaga – nigdy nie odpalaj kosiarki na starej benzynie. Jeśli w zbiorniku pozostało paliwo z poprzedniego sezonu, wylej je przed pierwszym uruchomieniem. Z biegiem czasu traci ono swoje właściwości, więc zadbaj o to, aby zawsze było świeże.

Przegląd techniczny kosiarek elektrycznych

Jeśli masz urządzenie z takim silnikiem, lista zadań do wykonania jest dużo krótsza. Poza czynnościami wspólnymi, przede wszystkim sprawdź stan przewodów. Zweryfikuj, czy ich izolacja nie jest popękana lub nawet przegryziona. Jeśli kosiarka całą zimę stała w wilgotnym pomieszczeniu, koniecznie wystaw ją na świeże powietrze. Osusz na słońcu i dopiero wtedy uruchom pierwszy raz w sezonie.

Zawsze stawiaj na dobrej jakości części i akcesoria

Stosując się do powyższych zasad, możesz znacząco wydłużyć żywotność kosiarki. Jeśli tylko jakiś elementy jest uszkodzony, koniecznie wymień go na nowy. Kupując akcesoria do takiego sprzętu, np. noże tnące, stawiaj na produkty wysokiej jakości. Szeroki ich wybór znajdziesz w naszym sklepie internetowym PolskiDrwal – sprawdź ofertę już dziś!

Kategorie