x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Pilarka elektryczna czy spalinowa – jaką wybrać?

Osoby podejmujące decyzję o zakupie pilarki, zwykle stają przed dylematem wyboru pomiędzy modelem elektrycznym a spalinowym. W takim przypadku zawsze najlepiej kierować się tym, do czego urządzenie to ma być wykorzystywane najczęściej. Z artykułu dowiesz się, jakie zastosowanie mają powyższe narzędzia łańcuchowe z prowadnicą. Poznasz także najlepszych producentów tego sprzętu, do których zalicza się m.in. Makita – sprawdź, co jeszcze polecają specjaliści sklepu PolskiDrwal!

Łańcuchowe pilarki elektryczne kontra spalinowe – napęd i eksploatacja

Z wyglądu oba te urządzenia są do siebie podobne, ale stosuje się w nich różne rodzaje napędów. Elektryczna pilarka łańcuchowa  jest wyposażona w silnik na prąd. Zależnie od modelu, może pobierać energię z gniazdka sieciowego lub instalowanego w narzędziu akumulatora. Moc jednostki napędowej wyrażana jest więc w watach (W).

Z kolei w urządzeniach spalinowych poruszający się po prowadnicy łańcuch jest napędzany silnikiem benzynowym. Z tego powodu jego moc podawana jest w kilowatach (kW) oraz koniach mechanicznych (KM). Jeśli zdecydujesz się na takie urządzenie, koniecznie pamiętaj, że do jego zbiornika należy wlewać benzynę z niewielkim dodatkiem oleju. Proporcje dla tej mieszanki znajdziesz w instrukcji obsługi dostarczonej przez producenta.

Zarówno łańcuchowe pilarki elektryczne, jak i spalinowe od dobrych marek, np. Makita, cechują się wysoką wydajnością oraz dużą trwałością. Jednak sporo różni je w zakresie komfortu pracy nimi i koniecznych do wykonywania czynności konserwacyjnych. Podstawowe różnice prezentujemy w poniższej tabeli.

Pilarka elektrycznaPilarka spalinowa
Kultura pracy Niewielkie wibracje, relatywnie ciche działanie, brak spalin. Duże wibracje, głośna praca, generowanie spalin.
Konserwacja Ogranicza się głównie do czyszczenia i smarowania prowadnicy łańcucha. Konieczna regularna wymiana oleju w silniku, filtra powietrza oraz świecy zapłonowej.
Waga Bardzo niska Wysoka

Podstawowe zastosowanie elektrycznych pilarek łańcuchowych

Zakup tego typu urządzenia zwykle jest najlepszym wyborem dla osób szukających narzędzia do użytku w ogrodzie lub na działce. Elektryczne, łańcuchowe pilarki z prowadnicą mają bowiem mniejszą moc w porównaniu do wersji spalinowych. Doskonale nadają się więc do wykonywania prac porządkowych na terenach zielonych czy przygotowywania drewna na opał.

Pamiętaj, że modele przewodowe muszą być podłączone kablem do gniazdka sieciowego. Jeśli liczysz na dużą swobodę korzystania z tego narzędzia, najlepiej zdecyduj się na akumulatorowy odpowiednik.

Jakie są możliwości spalinowych pilarek łańcuchowych?

Z narzędzi tych zazwyczaj korzystają profesjonaliści, osoby zawodowo zajmujące się np. ścinaniem drzew. Przetną nawet bardzo grube drewno o wysokiej twardości, gdyż spalinowe pilarki łańcuchowe  mają ogromną moc. Co więcej, w porównaniu do wersji elektrycznych, są wyposażane w dłuższe prowadnice, co znacząco zwiększa możliwości ich wykorzystania.

Pamiętaj, że obsługa tego narzędzia wymaga zarówno sporej krzepy (jest ciężkie), jak i wprawy oraz doświadczenia. Należy wiedzieć, jak bezpiecznie się nim posługiwać, a do tego znać podstawowe zasady konserwacji silnika spalinowego.

Producenci pilarek łańcuchowych – które marki są godne zaufania?

Możliwości tych narzędzi zależne są zarówno od ich parametrów technicznych, jak i jakości wykonania. Z tego powodu zawsze stawiaj na sprzęt dobrych producentów, takich jak Makita. Łańcuchowa pilarka elektryczna lub spalinowa tej marki będzie wydajna i jednocześnie niezawodna. Do innych polecanych firm należy zaliczyć:

  • Oregon,
  • Vander,
  • Stiga.

Kup pilarkę łańcuchową w sprawdzonym sklepie!

Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Ci podjęcie decyzji o kupnie konkretnego rodzaju łańcuchowego narzędzia do cięcia drewna. Jeśli wybrałeś już pomiędzy pilarką elektryczną a spalinową, zamów urządzenie w naszym sklepie PolskiDrwal! Sprzedajemy wyłącznie modele od najlepszych producentów, w tym Makita. Możesz wybierać spośród wersji o różnej mocy silnika i długości prowadnicy, a więc łatwo znajdziesz sprzęt idealnie dopasowany do potrzeb. W razie potrzeby zapewniamy wsparcie – zapraszamy do kontaktu!

Kategorie