x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Jak przygotować kosiarkę do zimy?

Jedną z czynności związanych jesiennymi porządkami w ogrodzie jest ostatnie koszenie trawy. Po jego wykonaniu kosiarka zazwyczaj trafia do garażu, gdzie wiele miesięcy stoi nieużywana, czekając na nadejście wiosny. To podstawowy błąd wielu właścicieli tych urządzeń. Przed zimą sprzęt ten (wraz z akcesoriami) powinien przejść podstawową konserwację. Takim działaniem wydłużysz jego żywotność, a i jednocześnie od razu przygotujesz go na nowy sezon. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak samodzielne zadbać o kosiarkę (spalinową lub elektryczną) i noże tnące. Poznaj porady specjalistów.

Zacznij od wyczyszczenia kosiarki

Podstawą każdej konserwacji tego sprzętu jest jego bardzo dokładne wyczyszczenie. Jeśli korzystasz z kosiarki spalinowej, zacznij od odłączenia przewodu zasilającego świecę zapłonową. To gwarantuje Ci bezpieczeństwo, chroniąc przed przypadkowym uruchomieniem silnika.

W przypadku elektrycznego sprzętu ogrodowego po prostu upewnij się, że odłączyłeś zasilanie. Możesz także od razu zweryfikować stan przewodów. Jeśli znajdziesz jakieś uszkodzenia, np. przetarcia czy przecięcia izolacji, koniecznie zajmij się naprawą.

Po odpowiednim przygotowaniu kosiarki spalinowej lub elektrycznej możesz zabrać się do czyszczenia. Kieruj się następującymi zasadami:

  • usuwaj brud zarówno z zewnętrznej, jak i wewnętrznej części obudowy,
  • nigdy nie używaj myjek wysokociśnieniowych – jest duże ryzyko, że woda dostanie się do silnika i go uszkodzi (szczególnie w przypadku urządzeń elektrycznych),
  • wyczyść dokładnie noże tnące (są ostre, a więc pamiętaj o założeniu rękawiczek ochronnych!).

Zweryfikuj stan techniczny kosiarki

Gdy urządzenie jest już oczyszczone, dużo łatwiej będzie Ci zweryfikować jego stan technicznych. Przede wszystkim sprawdź, czy wszystkie śruby są poprawnie dokręcone.


W przypadku kosiarek spalinowych zwróć uwagę na stan obudowy. Ponieważ wykonuje się je z metalu, w miejscach uszkodzeń szybko pojawia się korozja. Gdy znajdziesz takie punkty, powinieneś dokładnie je oczyścić, a następnie zabezpieczyć. Mając urządzenie elektryczne, sprawdź, czy plastikowy korpus nie jest popękany i zweryfikuj sprawność włącznika.

Konserwacja kosiarki spalinowej

Nie da się ukryć, że sprzęt ogrodowy wyposażony w silnik spalinowy wymaga większej troski, niż urządzenia elektryczne. Czynności, jakie powinieneś wykonać przed zimą, to:

  • wymiana oleju (najlepiej spuszczaj go z lekko rozgrzanego silnika),
  • wyczyszczenie lub wymiana filtra powietrza,
  • opróżnienie baku z paliwa (gdy zlejesz je np. do kanistra, uruchom silnik kosiarki i zaczekaj, aż sam zgaśnie – wypalisz benzynę zalegającą w przewodach paliwowych),
  • wyczyszczenie świecy zapłonowej i sprawdzenie szczeliny między elektrodami (przyda Ci się szczelinomierz – odstęp powinien wynosić 0,5 mm).

Jak zadbać o noże tnące do kosiarek?

Jednym z podstawowych akcesoriów każdej kosiarki, zarówno spalinowej, jak i elektrycznej, jest nóż tnący. Element ten wymaga szczególnej troski – jest odpowiedzialny za cięcie trawy, a więc musi być dobrze naostrzony. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ważne jest również jego odpowiednie wyważenie. Gdy jest nieprawidłowe, podczas obrotu noża pojawiają się drgania, które przenoszą się na układ napędowy. To z kolei ma negatywny wpływ na łożyska oraz sam silnik. Intensywne wibracje skracają ich żywotności, a w skrajnych przypadkach prowadzą do poważnych awarii.

Z tego powodu akcesoria tnące do kosiarek najlepiej oddać w ręce specjalistów. Profesjonalna firma zajmie się ich naostrzeniem, jak i sprawdzi wyważenie. W razie stwierdzenia poważnych uszkodzeń noże powinny być wymienione.

Konserwując kosiarkę, korzystaj z dobrej jakości akcesoriów!

Jak widzisz, większość czynności konserwacyjnych, możesz wykonać we własnym zakresie. Jeśli jednak korzystasz z drogiej, wysokiej klasy kosiarki zastanów się, czy nie lepiej oddać ją w ręce specjalistów. Fachowo zajmą się czyszczeniem i weryfikacją stanu urządzenia. Zatroszczą się także o odpowiednie naostrzenie oraz wyważenie noży tnących. W przypadku prostszych i tańszych urządzeń spokojnie możesz się tym zająć samodzielnie. Akcesoria do kosiarek, które mogą Ci się przydać, znajdziesz w naszym sklepie PolskiDrwal. Sprawdź ofertę już dziś – w przystępnej cenie zamówisz u nas m.in. wysokiej klasy noże tnące.

Kategorie