x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Jak nawinąć żyłkę do kosy spalinowej lub podkaszarki?

Aby ułatwić sobie koszenie trawy w trudno dostępnych miejscach, np. przy płocie, wiele osób korzysta z elektrycznych podkaszarek. Z kolei na nierównych terenach często używa się kos spalinowych. Oba te urządzenia łączy pewien istotny element eksploatacyjny – żyłka. Jest nawinięta na głowicę i zużywa się dość szybko, a więc często trzeba ją wymieniać. Masz problem z tą podstawową czynnością serwisową? W takim razie przygotowaliśmy dla Ciebie przejrzysty poradnik. Sprawdź, jak szybko i poprawnie wymienić żyłkę w kosie lub wykaszarce!

Żyłka do wykaszarki i kosy spalinowej – jaką kupić?

Zanim zajmiemy się procedurą wymiany, kilka istotnych uwag technicznych. Profesjonalne żyłki, np. do kos spalinowych, są produkowane w różnych grubościach. Pamiętaj, aby przy ich zakupie nie kierować się własnymi przekonaniami. Z doświadczenia wiemy, że wiele osób błędnie uważa, iż grubsze będą lepiej cięły trawę, niż cieńsze.

Ich średnica jest ściśle powiązana z wykorzystywanym przez Ciebie urządzeniem. Grubość będzie zależna od wielkości kosy spalinowej lub podkaszarki, budowy oraz mocy silnika. Niepoprawnie dobrana żyłka może:

  • bardzo szybko się zużywać, jeśli jest za cienka,
  • nadmiernie obciążać silnik urządzenia, głowicę i łożyska, gdy jest za gruba (większe ryzyko awarii),
  • zmniejszać efektywność działania kos (przy zbyt dużej średnicy żyłki urządzenie jest bardziej obciążone, przez co głowica wolniej się obraca).

Z tego powodu przed zakupem zajrzyj do instrukcji kosy lub wykaszarki i sprawdź, jaka żyłka jest dedykowana. Zawsze możesz skorzystać ze wsparcia profesjonalnego pracownika sklepu, który pomoże Ci w jej prawidłowym doborze.

Wymianę żyłki zacznij od demontażu głowicy

Jeśli masz wykaszarkę, przed zabraniem się do pracy koniecznie odłącz ją od prądu! Aby rozmontować głowicę, wystarczy, że wykonasz 3 poniższe kroki.

  1. Odwróć kosę do góry nogami.
  2. Mocno naciśnij palcami dwie wypustki po bokach obudowy głowicy, unosząc ją jednocześnie do góry.
  3. Po zdjęciu obudowy wyciągnij szpulę, na którą nawija się żyłki.

Procedura ta wygląda podobnie w przypadku większości kos spalinowych oraz elektrycznych. Zdejmując obudowę, rób to ostrożnie, gdyż w niektórych urządzeniach znajdziesz pod nią dużą sprężynę.

Nawijanie żyłki na głowicę

W tym momencie zakładamy, że zaopatrzyłeś się w profesjonalne żyłki o grubości dopasowanej do Twojej wykaszarki lub kosy spalinowej. Polecamy m.in. produkty marki Oregon, które odznaczają się zwiększoną wytrzymałością. Pamiętaj, że na tym etapie powinieneś skontrolować stan szpuli oraz głowicy. Gdy coś jest uszkodzone, koniecznie wymień część na nową.

Aby założyć żyłkę, poszukaj na wyciągniętej wcześniej szpuli strzałek. Producenci oznaczają w ten sposób kierunek, w którym trzeba ją nawijać. Gdy je znajdziesz, zastosuj się do poniższej procedury:

  • utnij odcinek żyłki o długości około 5-6 metrów,
  • znajdź na centralnej przegrodzie szpuli wycięcie i zaczep o nie żyłkę w połowie jej długości,
  • równomiernie nawijaj ją po obu stronach, zgodnie z kierunkiem strzałek na szpuli,
  • pod koniec nawijania pozostaw kilkanaście centymetrów żyłki, zaczepiając ją o wypustki na zewnętrznych przegrodach szpuli (symetrycznie po obu stronach).

Montaż nawiniętej szpuli w głowicy

Czas na ostatni etap. Wszystko, co musisz teraz zrobić, to włożyć szpulę do głowicy, a następnie nasunąć wymontowaną na początku obudowę. Jednocześnie odczep pozostawione końce żyłki i włóż je do otworów, symetrycznie po obu stronach. Obudowę wciskaj do momentu, aż wypustki „klikną”, wychodząc lekko na zewnątrz.

Gdy skończysz, zadbaj jeszcze o to, aby żyłka nie wystawała poza obrys osłony w kosie lub wykaszarce. Jeśli jest za długa, przytnij ją. Za ostateczne dopasowanie długości będzie odpowiedzialny nóż zamocowany w osłonie.

Dobrej jakości żyłka wystarczy Ci na dłużej!

Stosując się do powyższych porad na pewno szybko i prawidłowo wymienisz żyłkę w swoim urządzeniu. Czynności te będziesz wykonywał dużo rzadziej, jeśli postawisz na dobrej klasy akcesoria. Profesjonalna żyłka Oregon jest specjalnie wzmocniona, przez co wyróżnia się zwiększoną wytrzymałością. Zarówno ją, jak i nowoczesne kosy elektryczne lub spalinowe zamówisz w naszym sklepie PolskiDrwal. Sprawdź ofertę i kupuj wysokiej klasy sprzęt do koszenia w dobrej cenie!

Kategorie