x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Jak dbać o pilarkę łańcuchową, aby służyła nam przez długie lata?

Mechaniczne urządzenia do ścinania drzew czy cięcia drewna przydają się zarówno podczas prac leśnych, jak i np. porządkowania ogródka. Jednym z nich jest pilarka spalinowa, która w przeciwieństwie do elektrycznej ma większą moc i dłuższą prowadnicę, dzięki czemu można nią przecinać nawet bardzo grube bale. Choć jest przystosowana do intensywnej eksploatacji, nieprawidłowo użytkowana może szybko odmówić posłuszeństwa. Z tego powodu w artykule specjaliści naszej firmy PolskiDrwal podpowiadają, jak zadbać o ten sprzęt. Dowiesz się z niego m.in., jakie stosować oleje i smary do piły, kiedy ostrzyć łańcuch i w które akcesoria warto się zaopatrzyć – sprawdź już teraz!

Co składa się na prawidłową eksploatację piły łańcuchowej?

Jeśli chcesz wydłużyć żywotność tego urządzenia, pamiętaj o okresowej konserwacji. Przede wszystkim powinieneś regularnie czyścić filtr powietrza pilarki spalinowej, zmieniać olej w silniku zgodnie z interwałami podanymi przez producenta i kontrolować stan świecy zapłonowej. Zaopatrz się także w akcesoria do ostrzenia łańcuchów – w dobrej cenie kupisz je w naszym sklepie polskidrwal.pl. Gdy planujesz dłuższą przerwę w użytkowaniu piły, koniecznie opróżnij jej bak, gdyż wraz z upływem czasu paliwo wietrzeje i traci swoje właściwości.

Z kolei na co dzień, w trakcie eksploatacji urządzenia, dbaj o jego czystość. Dotyczy to szczególnie prowadnicy, którą po wyczyszczeniu zawsze pokryj świeżym smarem. Oprócz tego, w trosce o wydłużenie żywotności piły spalinowej, powinieneś:

  • korzystać z osłony na prowadnicę gdy skończysz pracę – to podstawowe akcesorium dołączane do każdej pilarki,

  • wlewać do baku odpowiednio przygotowaną mieszankę paliwa z olejem,

  • nawet codziennie kontrolować naciąg oraz stan łańcucha i w razie potrzeby ostrzyć go.

Jakiego paliwa używać w pilarce łańcuchowej?

Stosowana obecnie benzyna bezołowiowa jest zbyt „sucha” dla silników tych urządzeń. Z tego powodu do baku pilarek spalinowych wlewa się mieszankę paliwa z olejem – najlepiej w proporcji 1 do 50. Jej przygotowanie ułatwia dozownik, który jest akcesorium dołączanym do większości butelek z dodatkiem paliwowym. Odpowiedni produkt, w tym także smary i różne akcesoria do pił, np. do ostrzenia łańcucha, kupisz w sklepie naszej firmy PolskiDrwal – zapoznaj się z ofertą.

Kontrola stanu i ostrzenie łańcucha piły spalinowej

Kluczowym elementem tych urządzeń jest łańcuch, który po pierwsze musi być prawidłowo naciągnięty, co oznacza, że ściśle przylega do prowadnicy na całej jej długości. Chwycony palcami powinien dać się lekko unieść, a po puszczeniu od razu wracać do poprzedniej pozycji. Gdy zauważysz, że jest zbyt luźny, popraw naciąg, wykorzystując przeznaczone do tego akcesoria do pilarki spalinowej. Kontrolę taką przeprowadzaj regularnie, nawet po kilka razy w czasie pracy, jeśli intensywnie używasz piły przez cały dzień.

Kolejną ważną kwestią jest częste ostrzenie łańcucha. Po czym poznać, że nadszedł czas na przeprowadzenie tej czynności? Jak podkreślają specjaliści naszego sklepu z pilarkami spalinowymi oraz olejami, smarami i akcesoriami do nich, typowymi objawami stępienia się tego elementu są:

  • zwiększone wibracje piły,

  • dym wydobywający się z miejsca cięcia,

  • spadek efektywności działania – musisz coraz mocniej dociskać prowadnicę, aby przeciąć drewno.

Ostrzenie łańcucha – o czym należy pamiętać?

Jeśli chcesz przeprowadzić ostrzenie samodzielnie, zaopatrz się w specjalny pilnik. Zwróć uwagę, że akcesoria te dostępne są w kilku wersjach różniących się średnicą. Musisz odpowiednio dobrać ją pod kątem podziałki (wyrażanej w calach) łańcucha do Twojej piły spalinowej. Zanim zabierzesz się do pracy, zweryfikuj stan techniczny elementu tnącego pilarki. Jeśli ma uszkodzenia lub jest nadmiernie zużyty, wymień go na nowy.

W sklepie PolskiDrwal znajdziesz wszystko, co potrzebne do eksploatacji piły spalinowej

Aby móc stosować się do powyższych zasad eksploatacji pilarek spalinowych, musisz odpowiednio się wyposażyć. Wszystkie potrzebne rzeczy znajdziesz w naszym sklepie internetowym na polskidrwal.pl – już dziś zapoznaj się z całym asortymentem. Sprzedajemy m.in. oleje i smary do pił, pilniki do ostrzenia łańcucha, prowadnice i inne akcesoria. Oferujemy najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach!

Kategorie