x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Pilarka do cięcia drewna – akumulatorowa czy spalinowa?

Powszechnie uznaje się, że piła łańcuchowa to uniwersalne narzędzie do cięcia drewna. Może być użytkowana zarówno podczas wykonywania drobnych, przydomowych prac porządkowych, jak i bardziej zaawansowanych, związanych np. z przygotowaniem grubych bali na opał. Jednak w praktyce efektywność jej działania zależy od tego, czy została odpowiednio dobrana do intensywności eksploatacji. Z tego powodu warto wiedzieć, gdzie dobrze sprawdza się elektryczna pilarka akumulatorowa oraz w jakich sytuacjach lepiej postawić na model spalinowy. W artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie – sprawdź, co radzą specjaliści sklepu PolskiDrwal!

Pilarka spalinowa kontra akumulatorowa – wady oraz zalety

Choć zasada działania obu tych rodzajów urządzeń jest identyczna, a ich wygląd zbliżony, pod kątem wydajności różnią się od siebie znacząco. Pilarka spalinowa napędzana jest dwusuwowym silnikiem benzynowym, natomiast akumulatorowa wykorzystuje do pracy energię elektryczną zgromadzoną w baterii. W efekcie piły z pierwszej grupy mają większe gabaryty i jednocześnie zazwyczaj dłuższą prowadnicę łańcucha – pozwala ciąć drewno o większej średnicy.

Jak podkreślają specjaliści sklepu PolskiDrwal, dużym ułatwieniem w wyborze rodzaju tego sprzętu jest wiedza na temat jego zalet oraz wad. Z tego powodu najważniejsze z nich zebraliśmy w poniższej tabeli.

 

Pilarki elektryczne

Pilarki spalinowe

Zalety

 • niska waga,

 • cicha praca,

 • brak emisji spalin.

 • wysoka moc,

 • możliwość cięcia drewna o dużej średnicy, w tym ścinania całych drzew,

 • ponadprzeciętna odporność na intensywną eksploatację.

Wady

 • relatywnie niewielka moc,

 • krótkie prowadnice łańcucha.

 • głośna praca oraz emisja spalin,

 • duża waga, przez którą praca z piłą wymaga używania sporej siły.

Co bardzo istotne, zarówno pilarki elektryczne akumulatorowe, jak i spalinowe są mobilne – można z nich korzystać w każdym miejscu. W przypadku pierwszej grupy pił warto zaopatrzyć się w dodatkowe, naładowane baterie, natomiast do drugiej należy zawsze mieć zapas paliwa.

Piła spalinowa czy elektryczna akumulatorowa – którą wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju tego urządzenia należy przede wszystkim podyktować tym, do czego będzie wykorzystywane. Akumulatorowe pilarki do drewna doskonale nadają się do drobnych prac ogrodowych na działce czy w przydomowym ogrodzie. Z racji napędu elektrycznego mają relatywnie niewielką moc, ale za to są bardzo lekkie i poręczne. Świetnie sprawdzą się podczas przycinania drzew czy cięcia drobnych gałęzi na opał.

Z kolei piłę spalinową warto kupić w przypadku realizacji poważniejszych zadań związanych z wycinką. Doskonale nadaje się m.in. do cięcia grubych kawałków drewna na opał oraz do wykonywania profesjonalnych prac leśnych. Pamiętaj, że będzie cięższa od akumulatorowej, ale za to trwalsza i przede wszystkim dużo mocniejsza.

Pilarki spalinowe wymagają odpowiedniej konserwacji

Specjaliści sklepu PolskiDrwal podkreślają, że oba rodzaje pilarek różnią się od siebie także pod kątem łatwości ich konserwacji. Elektryczne piły akumulatorowe wymagają w zasadzie jedynie regularnego czyszczenia. Dodatkowo należy kontrolować poziom oleju w zbiorniczku – służy on do smarowania prowadnicy łańcucha tnącego drewno.

Obsługa modeli spalinowych wymaga znacznie więcej uwagi. Aby zachować ich pełną sprawność przez długi czas, należy m.in.:

 • kontrolować stan świecy zapłonowej,

 • regularnie czyścić filtr powietrza i w razie potrzeby montować nowy,

 • wymieniać olej w silniku zgodnie z interwałami zalecanymi przez producenta (zwykle jest to uzależnione od ilości przepracowanych godzin),

Najlepsze piły łańcuchowe znajdziesz w sklepie PolskiDrwal!

Powyższy poradnik z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji w zakresie wyboru jednego z dwóch rodzajów pił łańcuchowych. Niezależnie od tego, na co ostatecznie się zdecydujesz, zamów urządzenie do cięcia drewna w naszym sklepie internetowym PolskiDrwal. W asortymencie znajdziesz wiele modeli pilarek spalinowych oraz elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym. Są one zróżnicowane pod kątem parametrów technicznych i przede wszystkim zawsze pochodzą od najlepszych producentów – zapraszamy do zakupu!

Kategorie