x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Praca pilarką zimą – jak używać?

Zawodowi drwale zajmują się wycinką drzew przez cały rok, w tym także zimą. Do tego ta pora roku to idealny moment na przycinanie tych roślin m.in. w przydomowych ogrodach czy na działkach. Pracując na świeżym powietrzu w okresie zimowym, nie tylko człowiek wystawiony jest na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Również jego sprzęt, czyli elektryczna pilarka akumulatorowa lub spalinowa z prowadnicą, jest poddawany dużym obciążeniom. Warto więc wiedzieć, jak obchodzić się z takimi piłami zimą. W artykule znajdziesz kilka związanych z tym wskazówek – zapoznaj się z poradami specjalistów sklepu PolskiDrwal!

Praca pilarką zimą – na co narażone jest urządzenie?

Zacząć należy od tego, że gdy zimą przez dłuższy czas utrzymują się ujemne temperatury, drewno jest mocno zmarznięte. Robi się twarde, co zmusza do tego, aby akumulatorowe pilarki elektryczne czy spalinowe mocniej dociskać do ciętego materiału. Konsekwencją jest większe niż normalnie obciążenie prowadnicy piły oraz poruszającego się po niej łańcucha, co przyczynia się do szybszego zużycia tych elementów. Żywotność podzespołów może być skracana również przez niedostateczne smarowanie – przy minusowych temperaturach olej gęstnieje.

Pracując takim sprzętem w okresie zimowym, musisz szczególnie o niego zadbać, ale oczywiście pamiętaj także o własnym komforcie i bezpieczeństwie. Wybierając się w teren z elektryczną piłą akumulatorową lub spalinową, koniecznie włóż na siebie:

  • porządną odzież dla pilarzy, która zabezpieczy ciało przed bardzo twardymi i ostrymi odłamkami powstającymi podczas cięcia zmarzniętego drewna,

  • okulary i rękawice ochronne,

  • dobrej jakości kask wraz z osłoną na kark.

Oprócz tego zabierz ze sobą zestaw akcesoriów do czyszczenia urządzeń tnących – czystość pilarki z prowadnicą to podstawa jeśli chcesz wydłużyć jej żywotność.

Tnąc drewno zimą, zadbaj o czystość pilarki

Czas przejść do praktycznych wskazówek związanych z tym, jak eksploatować elektryczne piły akumulatorowe lub spalinowe w okresie zimowym. Kluczowe jest ich stałe utrzymywanie w należytej czystości, a więc warto co jakiś czas przerywać pracę i usunąć różne zanieczyszczenia. Zwróć szczególną uwagę na czystość rowka prowadnicy, którym podawany jest olej smarujący zarówno ją, jak i łańcuch. Gdy zacznie się zapychać, przeczyść go, używając np. skrobaka.

Oprócz tego, podczas użytkowania pilarki zimą pamiętaj o:

  • kontrolowaniu ostrości ogniw tnących – sprawdzaj ją regularnie i w razie potrzeby na bieżąco zajmuj się ostrzeniem – wysokiej klasy ostrzałki znajdziesz w ofercie naszego sklepu PolskiDrwal,

  • sprawdzaniu ograniczników głębokości – gdy są zbyt nisko, istnieje spore ryzyko pęknięcia ogniw w czasie cięcia twardego, zmarzniętego drewna,

  • weryfikowaniu naciągu łańcucha – informacje na temat jego prawidłowego napięcia na prowadnicy na pewno znajdziesz w instrukcji obsługi swojej elektrycznej piły akumulatorowej lub spalinowej.

Rozruch piły spalinowej zimą – o tym koniecznie pamiętaj!

Pracując zimą różnego rodzaju elektrycznymi pilarkami, w tym akumulatorowymi, możesz skupiać się w zasadzie tylko na smarowaniu, ostrości łańcucha i czystości prowadnicy. Jednak jeśli używasz piły spalinowej, powinieneś wykonać kilka czynności przed jej uruchomieniem.

Po pierwsze, przed każdym tankowaniem zbierz śnieg oraz lód z okolic wlewu paliwa. Usuń także zanieczyszczenia znajdujące się na wlocie powietrza do silnika i przy okazji sprawdź czystość filtra – w razie potrzeby wymień go na nowy. Co więcej, zanim uruchomisz pilarkę, koniecznie skontroluj stan świecy zapłonowej.

Najlepsze akcesoria i części do pił znajdziesz w sklepie PolskiDrwal!

Aby odpowiednio zatroszczyć się o swoją elektryczną piłę akumulatorową lub spalinową, powinieneś zaopatrzyć się w dobrej jakości akcesoria i części zamienne do niej. Zamówisz je w naszym sklepie internetowym PolskiDrwal – już teraz zapoznaj się z całym asortymentem. Mamy podzespoły do wszystkich popularnych pilarek, w tym łańcuchy i prowadnice, a także specjalistyczne narzędzia oraz chemię. Sprzedajemy w przystępnych cenach wyłącznie produkty pochodzące od najlepszych producentów i zapewniamy profesjonalne wsparcie w ich wyborze.

Kategorie