x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Jaka kosiarka do trawy? Jak wybrać kosiarkę do ogrodu?

Końcówka jesieni oraz zima to świetny moment na zakup nowego sprzętu do koszenia trawy. Warto to zrobić, jeśli kosiarka, z której aktualnie korzystasz, jest zużyta, a jej naprawa nieopłacalna. Na rynku znajdziesz mnóstwo tego typu urządzeń różniących się m.in. konstrukcją, funkcjonalnością, mocą oraz rodzajem napędu, który może być spalinowy lub elektryczny. Wybierając konkretny model, powinieneś zwrócić uwagę zarówno na te parametry, jak i drobne elementy, w tym noże tnące i koła lub głowice, jeśli potrzebujesz podkaszarki. Podjęcie ostatecznej decyzji może być trudne, dlatego w artykule zebraliśmy dla Ciebie kilka porad – sprawdź, jak wybrać sprzęt do koszenia trawnika!

Kupujesz kosiarkę? Na początek zastanów się, do czego będzie Ci potrzebna!

Choć odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista, gdyż urządzenie to jest do koszenia trawy, chodzi tutaj o sposób jego eksploatacji. Na przykład mocna kosiarka spalinowa lub elektryczna, chociażby marki Makita, będzie Ci zbędna, jeśli masz przed domem mały trawnik. Niepotrzebnie wydasz na nią sporo pieniędzy, mając niewielką szansę na to, aby w pełni wykorzystać jej potencjał.

Z tego powodu, zanim dokonasz wyboru, odpowiedz sobie na kilka pytań.

  1. Ile powierzchni jest do wykaszania?

  2. Jak wygląda ukształtowanie terenu – jest równy czy urozmaicony?

  3. Jaki charakter ma trawnik – zwykły czy dekoracyjny?

Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać taką kosiarkę, która idealnie sprawdzi się w danych warunkach. Prawidłowo dobierzesz parametry techniczne urządzenia, w tym moc silnika elektrycznego lub spalinowego, rodzaj kółek, długość noży czy typ głowicy w przypadku podkaszarek.

Wielkość powierzchni, jaką obsługiwać ma kosiarka

Jeśli masz do koszenia rozległy teren, powinieneś kupić urządzenie o możliwie największej powierzchni roboczej, a więc z szerokimi nożami. Na takich trawnikach najlepiej sprawdzają się modele z silnikiem spalinowym. Jeżeli wolisz urządzenia elektryczne, postaw na wersje akumulatorowe, koniecznie dobrych marek, jak Makita. Unikniesz w ten sposób konieczności stosowania wielu przedłużaczy.

W pozostałych przypadkach możesz wybierać spośród mniejszego sprzętu, w tym prostszego konstrukcyjnie, a więc tańszego. Jeśli ogródek jest bardzo mały, pomyśl o kosiarce ręcznej lub kosie z głowicą na żyłkę.

Ukształtowanie terenu do koszenia

Właściciele idealnie wypoziomowanych trawników, bez poważnych przeszkód terenowych, mogą wybierać spośród elektrycznego sprzętu koszącego, nawet prostszego. Jednak gdy ogród ma bardzo zróżnicowane ukształtowanie powierzchni, przyda się kosiarka spalinowa. Dobrej marki, jak Makita, będzie cechować się ponadprzeciętną mocą. Najlepiej postaw na model, w którym silnik napędza zarówno nóż, jak i koła – urządzenie samo jeździ, co ułatwia pracę w trudnym terenie.

Charakter trawnika a rodzaj kosiarki do jego pielęgnacji

Jeśli hodujesz ozdobny trawnik, powinieneś zakupić sprzęt koszący, w którym nóż zamontowany do kosiarki elektrycznej lub spalinowej można ustawiać na różnych wysokościach. Funkcja regulacji dostępna jest w lepszych maszynach, np. marki Makita. Warto ją mieć, gdyż dzięki niej będziesz mógł przyciąć trawę dokładnie do takiej długości, jaka najbardziej Ci odpowiada.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze kosiarki?

Sprzęt koszący powinien zarówno spełniać Twoje oczekiwania, jak i być prosty w obsłudze oraz solidny. Z tego powodu przy jego wyborze zwróć jeszcze uwagę na:

  • jakość materiałów, z których wykonane są koła – to elementy najbardziej narażone na uszkodzenia,

  • pojemność kosza na ściętą trawę,

  • dostępność noży zamiennych, w tym ich cenę.

Jeśli kupujesz kosę spalinową lub elektryczną, sprawdź koniecznie, jaką konstrukcję ma głowica do kosiarki. Jest to ważne pod kątem łatwości wymiany żyłki – może być mechanizm ręczny, półautomatyczny lub automatyczny.

Zamów kosiarkę w sklepie PolskiDrwal!

Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby kupować wysokiej klasy sprzęt koszący od najlepszych marek, takich jak Makita. Posłuży Ci on długi czas, będzie funkcjonalny i prosty w obsłudze, a w dobrej cenie zamówisz go w naszym sklepie PolskiDrwal – zapoznaj się z asortymentem! Mamy różne modele spalinowe i elektryczne, w tym akumulatorowe. Oprócz tego sprzedajemy części zamienne, dzięki czemu kupisz u nas m.in. koło do kosiarki, nóż czy głowicę do kosy.

Kategorie