x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Konserwacja sprzętu i narzędzi ogrodniczych po sezonie

Nadejście jesieni zwiastuje zbliżający się koniec sezonu ogrodniczego. Nawet jeśli temperatury za dnia są przyjemne, nocą mocno spadają i przyroda powoli szykuje się do zimowego snu. Jest to więc czas gruntownego porządkowania terenów zielonych i ostatniego w roku koszenia trawników. Gdy spadnie pierwszy śnieg, wykorzystywane w ogrodzie elektronarzędzia trafiają do schowków, piwnic i garaży, oczekując tam nadejścia wiosny. Czy wiesz, że przed schowaniem sprzętu na zimę powinieneś zająć się jego konserwacją? Z artykułu dowiesz się, dlaczego warto to robić oraz jak zadbać o podstawowe narzędzia ogrodowe – sprawdź już teraz!

Konserwacja narzędzi ogrodowych na zimę – czemu warto ją wykonać?

Przygotowanie narzędzi ogrodowych na okres zimowy przede wszystkim przyczyni się do wydłużenia ich żywotności. Wyczyszczone i osuszone elementy metalowe są mniej podatne na korodowanie. Do tego konserwując sprzęt, od razu naszykujesz go na wiosnę – gdy zacznie się kolejny sezon ogrodniczy, wystarczy wytrzeć z niego kurz i można brać się do pracy.

Wykonanie takich czynności jest także ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa roślinności. Na narzędziach ręcznych, takich jak szpadle, grabie czy łopatki, mogą pozostać m.in. zarodniki grzybów. Używając ich w kolejnym roku, zwiększysz ryzyko zakażenia roślin i wystąpienia problemów w postaci np. chorób grzybowych.

Jak konserwować narzędzia ogrodowe na okres zimowy?

Obecnie w praktycznie każdym ogrodzie wykorzystuje się różnego rodzaju elektronarzędzia, które przed sezonem zimowym powinny przejść konserwację. Absolutną podstawą jest dokładne wyczyszczenie całego sprzętu, w tym:

  • elektrycznych nożyc oraz sekatorów,

  • dmuchaw do liści,

  • pilarek łańcuchowych.

Po usunięciu zanieczyszczeń warto wszystkie ruchome elementy odpowiednio nasmarować. Konserwacja to także dobry moment na zweryfikowanie stanu urządzeń. Drobne usterki można od razu usunąć, a w przypadku poważniejszych warto zastanowić się nad wymianą narzędzia.

Konserwacja kosiarki po skończeniu sezonu ogrodniczego

Celowo pominęliśmy wcześniej kosiarkę, gdyż choć jest to urządzenie zdecydowanie najpopularniejsze, wymaga najwięcej uwagi w zakresie konserwacji. Niezależnie od tego, czy masz model elektryczny, czy spalinowy, przed zimą dokładnie wyczyść urządzenie, a następnie osusz je. Robiąc to, zwróć uwagę na ewentualne uszkodzenia obudowy – pęknięcia, dziury lub odpryski lakieru (wersje metalowe). Jeśli masz kosiarkę na prąd, zweryfikuj także stan techniczny przewodu i wtyczki. Wszelkie wykryte usterki od razu napraw lub zleć to fachowcowi.

Właściciele spalinowych urządzeń koszących przed zimą muszą jeszcze zająć się silnikiem. Większość producentów tego sprzętu zaleca:

  • wypalenie pozostałego paliwa lub wylanie go ze zbiornika,

  • wyczyszczenie i sprawdzenie stanu świecy zapłonowej,

  • wytrzepanie filtra powietrza (jeśli jest papierowy, wymień go na nowy).

Dodatkowo przed pierwszym odpaleniem kosiarki spalinowej na wiosnę warto zmienić olej wraz z filtrem.

Ręczne narzędzia ogrodowe także wymagają troski przed zimą

Na koniec sezonu warto zadbać również o ręczne narzędzia ogrodowe. Na początek oczyść je z resztek organicznych i ziemi. Następnie przeprowadź dezynfekcję, aby pozbyć się z powierzchni wszelkich bakterii i innych patogenów, które mogą przetrwać zimę, stanowiąc później zagrożenie dla roślin. Aby to zrobić, wystarczy przygotować wrzątek i zanurzyć w nim sprzęt lub przemyć go spirytusem.

W celu ułatwienia sobie pracy narzędziami w przyszłym sezonie pamiętaj o ich naostrzeniu. Dotyczy to m.in. szpadli, motyk, łopatek oraz części tnących sekatorów. W przypadku tych ostatnich warto zlecić to specjalistom, gdyż nieumiejętnie szlifując ostrza można je uszkodzić.

Masz mocno zużyte narzędzia ogrodowe? Zamów nowe w naszym sklepie!

Koniec sezonu ogrodniczego to zarówno dobry moment na czyszczenie narzędzi, jak i ocenę ich stanu technicznego. Gdy sprzęt jest mocno zużyty, a naprawa niemożliwa lub nieopłacalna, wymień go na nowy! Wszystkie rzeczy potrzebne do prac w ogrodzie znajdziesz w ofercie naszego sklepu PolskiDrwal – zapoznaj się z asortymentem. Sprzedajemy wyłącznie profesjonalne narzędzia ręczne, elektryczne oraz spalinowe pochodzące od cenionych producentów!

Kategorie