x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Jak wymienić olej w kosiarce?

Jeśli korzystasz ze spalinowego sprzętu do koszenia trawy, powinieneś regularnie zajmować się konserwacją jego silnika. Coroczne przeglądy techniczne to podstawa, a podczas ich wykonywania warto przy okazji poświęcić chwilę na zmianę oleju. Dzięki temu prostemu i taniemu zabiegowi przedłużysz żywotność jednostki napędowej, a do tego zmniejszysz ryzyko wystąpienia poważnej i kosztownej w naprawie awarii. W artykule przedstawiamy procedurę wymiany tego płynu eksploatacyjnego w kosiarce – skorzystaj z porad specjalistów i sprawdź, jak zrobić to prawidłowo!

Dlaczego warto regularnie wymieniać olej w kosiarce?

Silnik napędzający urządzenia koszące pracuje pod ogromnym obciążeniem i nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Krążący w nim olej ma z tego powodu kluczowe znaczenie, gdyż smaruje wszystkie ruchome elementy, zmniejszając tym samym ich zużycie. Co więcej, w pewnym stopniu odbiera on także ciepło z jednostki napędowej, o czym wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Pamiętaj, że w kosiarkach spalinowych silnik jest chłodzony wyłącznie powietrzem, a więc wysoka sprawność układu olejowego jest niezwykle istotna.

Oprócz tego krążący w głowicy i bloku olej usuwa nagary powstające w procesie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Przy okazji zabiera ze sobą opiłku metalu z wycierających się, intensywnie pracujących elementów ruchomych. Z biegiem czasu ilość znajdujących się w nim zanieczyszczeń jest już tak duża, że mogą one stanowić zagrożenie dla jednostki napędowej kosiarki. To kolejny powód, dla którego warto regularnie wymieniać ten płyn w sprzęcie koszącym.

Jakie są interwały wymiany oleju w kosiarkach spalinowych?

W instrukcji obsługi każdej kosiarki spalinowej powinieneś znaleźć informację o tym, jak często wymieniać olej. W wielu przypadkach producenci podają interwały w roboczogodzinach – jest to łączny czas pracy sprzętu koszącego. Zależnie od modelu wynosi on przeciętnie od 20 do 50 godzin. Jeśli intensywnie eksploatujesz takie urządzenie, zdecydowanie powinieneś trzymać się tych zaleceń. W pozostałych przypadkach stosuj się do prostej zasady – wymieniaj olej raz do roku, najlepiej na wiosnę, przed rozpoczęciem nowego sezonu koszenia traw.

Jak wymienić olej w kosiarce – instrukcja krok po kroku

Wbrew pozorom jest to bardzo prosta czynność serwisowa, którą można wykonać bez posiadania specjalistycznych narzędzi. Jak wymienić olej w kosiarce? Cała procedura obejmuje tylko kilka kroków.

  1. Opróżnij układ olejowy – korek spustowy zazwyczaj znajduje się w dolnej części silnika (sprawdź umiejscowienie w instrukcji obsługi). Pamiętaj, aby przed jego odkręceniem przygotować sobie jakieś puste naczynie.
  2. Wytrzyj czystą szmatką gniazdo korka spustowego, a następnie wkręć go z odpowiednią siłą.
  3. Odkręć wlew i nalej świeżego oleju – zależnie od modelu do silnika przeciętnie wlewa się od 0,5 do 1 litra.
  4. Zakręć dobrze wlew i na krótką chwilę uruchom kosiarkę.
  5. Zużyty płyn oddaj do PSZOK-u lub ewentualnie do zaprzyjaźnionego warsztatu samochodowego, który odda go do utylizacji.

Jeśli masz trudności ze zlokalizowaniem korka spustowego, zawsze możesz opróżnić układ olejowy przez wlew – wystarczy przechylić sprzęt koszący. Jednak w takim przypadku wcześniej koniecznie wymontuj filtr powietrza. Istnieje bowiem ryzyko zalania go paliwem, gdy kosiarka jest położona na boku.

Jaki olej wlewać do kosiarki?

Przede wszystkim pamiętaj, aby unikać wymiany oleju w kosiarce na samochodowy odpowiednik. W urządzeniach tych montowane są bowiem silniki skonstruowane nieco inaczej niż w pojazdach. Wybieraj dedykowane płyny, a informację na temat tego, jaki powinieneś zastosować, znajdziesz w instrukcji obsługi swojego sprzętu.

Zamów olej do kosiarki w sprawdzony sklepie!

Teraz już wiesz, jak prawidłowo wymieniać olej w kosiarce oraz kiedy należy to robić. Stosując się do powyższych porad, a z pewnością przedłużysz żywotność silnika swojego urządzenia. Podczas wykonywania tej czynności serwisowej zadbaj o to, aby stosować dobrej jakości produkty smarujące – najlepiej już teraz zamów je w naszym sklepie Polski Drwal! Oprócz płynów eksploatacyjnych znajdziesz u nas różnego rodzaju akcesoria oraz części zamienne do sprzętu koszącego. Poznaj cały asortyment i skontaktuj się z nami – oferujemy profesjonalne wsparcie techniczne.

Kategorie