x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Jak właściwie dobrać prowadnicę oraz łańcuch do piły?

Aby piła łańcuchowa była bezpieczna w użytkowaniu i służyła niezawodnie przez długi czas, powinna być regularnie serwisowana. Jedną z podstawowych czynności obsługowych jest wymiana nadmiernie wyciągniętego łańcucha. Jednak pamiętaj o tym, że z biegiem czasu zużywa się także element odpowiedzialny za jego prowadzenie. Jeśli przymierzasz się do zakupu tych części, powinieneś mieć świadomość, że ich odpowiedni dobór ma kluczowe znaczenie dla sprawności działania pilarki. Jak zrobić to prawidłowo dowiesz się z tego artykułu – zapraszamy do lektury!

Prawidłowy dobór elementów zestawu tnącego piły – dlaczego jest ważny?

Na początek warto wyjaśnić, dlaczego oba te elementy są kluczowe i należy odpowiednio dobrać je do piły. Wspólnie tworzą tzw. zestaw tnący, którego sprawność przekłada się na bezpieczeństwo obsługi całego urządzenia. Gdy wszystko jest ze sobą prawidłowo spasowane i dobrane pod konkretny sprzęt, ryzyko spadnięcia czy zsunięcia się łańcucha jest niewielkie.

Oprócz tego pilarki z prowadnicą o odpowiednio dopasowanych parametrach zmniejszają obciążenie urządzenia. Przekłada się to na wydłużenie ich żywotności i interwałów obsługi serwisowej. Co ważne, ma to także znaczenie dla wydajności pracy z takim sprzętem.

Jak dopasować prowadnicę do piły?

Zacznijmy od prowadnicy, która ma największy wpływ na żywotność piły. Podczas jej wyboru należy przede wszystkim kierować się długością i najlepiej stosować się do zaleceń producenta sprzętu. Jeśli bowiem będzie za długa, nadmiernie obciąży urządzenie, skracając jego żywotność. Z kolei zbyt krótka uniemożliwi pełne wykorzystanie jego mocy.

Co ważne, przy doborze długości musisz także brać pod uwagę to, co planujesz ciąć. Do drewna można stosować dłuższą prowadnicę, ale do ścinania drzew lepiej postawić na krótszą wersję.

Zwróć także uwagę na kształt tej części, a konkretniej, jej zakończenie – miejsce, w którym zawracany jest łańcuch. W większości przypadków stosuje się modele z zaokrągloną końcówką, gdyż mają uniwersalne zastosowanie. Na rynku znajdziesz jednak także wersje ostro zakończone. Kupuj je tylko wtedy, gdy planujesz używać pilarki do rzeźbienia w drewnie.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze prowadnicy?

Pamiętaj, że producenci pił łańcuchowych mogą stosować unikalne rozwiązania technologiczne w poszczególnych urządzeniach. Z tego powodu dana prowadnica zwykle pasuje tylko do niektórych modeli. Aby uniknąć pomyłki, wybierając ją zwróć uwagę na:

  • system rozprowadzania oleju – smarowanie łańcuchem lub bezpośrednio przez specjalny otwór,

  • rozkład punktów montażowych,

  • sposób obliczania długości elementu – często producenci podają ją, biorąc pod uwagę tylko część roboczą wystającą poza piłę.

Jak dobrać łańcuch do piły?

W przypadku łańcucha zasada jego doboru jest bardzo prosta – kieruj się wymaganiami technicznymi prowadnicy. To właśnie ona niejako definiuje parametry tego elementu tnącego, który przesuwa się bezpośrednio po niej. Kluczowy jest tutaj jego skok, często określany również mianem podziałki. Wielkość tę wylicza się poprzez podzielenie przez dwa odległości pomiędzy trzema kolejnymi sworzniami łańcucha. Zwykle podaje się ją w calach, choć niektórzy producenci stosują własne, unikalne oznaczenia.

Oprócz tego zwróć uwagę na kształt zębów tnących. Pilarki z prowadnicą mogą współpracować z łańcuchami wyposażonymi w tzw. półdłuta lub pełne dłuta. Pierwsze z nich są najpopularniejsze z racji uniwersalności ich zastosowania.

Z kolei drugie stosuje się przy pracach profesjonalnych, wymagających dużej precyzji oraz wydajności cięcia. Jeśli nie jest to dla Ciebie kluczowe, unikaj ich stosowania, gdyż łańcuchy z zębami o profilu pełnego dłuta szybciej się zużywają.

Części do pilarek kupuj w sprawdzonym sklepie!

Odpowiedni dobór tych części jest niezwykle ważny dla sprawności oraz wydajności działania piły łańcuchowej. Jednak ich trwałość zależy przede wszystkim od jakości wykonania, dlatego podzespoły te zawsze kupuj od sprawdzonych sprzedawców. Najlepiej zamów je w naszym sklepie internetowym PolskiDrwal! Mamy szeroki wybór wysokiej jakości łańcuchów, prowadnic oraz innych podzespołów do różnych modeli pilarek najpopularniejszych w Polsce producentów. Sprzedajemy także przeznaczone do nich oleje i smary – już teraz zapoznaj się z całą ofertą!

Kategorie