x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Ścinanie drzew zawodowo – praca arborysty

Kim jest arborysta?

Choć powszechnie uznaje się, że osoby świadczące usługi związane ze ścinką drzew to drwale lub ogrodnicy, tak do grona tego zalicza się też arborystów. Co wyróżnia ten zawód od dwóch pozostałych?

Praca pilarza polega głównie na wyrębie drzewostanów znajdujących się na terenie rozległych lasów. W trakcie jej wykonywania wykorzystują różnorodne, specjalistyczne narzędzia leśne, m.in.:

 • pilarki łańcuchowe,

 • kliny,

 • haki i obracaki do drewna,

a do tego odpowiednią odzież ochronną, w tym kaski, buty i rękawice.

Specjaliści z zakresu ogrodnictwa, zajmujący się drzewami, dbają przede wszystkim o ich prawidłowy rozwój i zajmują się sadzeniem. Pielęgnują te rośliny, monitorują ich wzrost, szczepią oraz leczą lub nawet wykonują zabiegi „chirurgiczne”, jeśli zachodzi taka konieczność.

Z kolei arborysta to fachowiec, którego głównym zadaniem jest drobna ścinka drzew – zajmuje się ich przycinaniem. Z reguły zawód ten kojarzony jest z osobami pracującymi w koronach tych roślin, używającymi narzędzi alpinistycznych. Świadczą usługi dla osób prywatnych, np. na terenie ogrodów, a do tego realizują zlecenia w przestrzeni publicznej na obszarach zurbanizowanych. Jak często sami podkreślają, w swojej pracy nierzadko szukają kompromisów pomiędzy potrzebami ludzi a dobrem roślin.

Jak zostać arborystą?

Jeśli masz zamiłowanie do roślin, dobrą kondycję i przede wszystkim obcy jest Ci lęk wysokości, możesz spróbować swoich sił w tym fachu. W Polsce działa kilka szkół zajmujących się kształceniem arborystów. W większości z nich prowadzone są dwa rodzaje kursów dla takich pilarzy.

Pierwszy z nich ma zakres podstawowy i dedykowany jest wszystkich chcącym stawiać pierwsze kroki w tym zawodzie.  Aby się na niego zapisać, musisz jedynie być osobą pełnoletnią i posiadać orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy na wysokości.

Drugi rodzaj szkolenia ma charakter zaawansowany. Wziąć w nim mogą jedynie osoby z doświadczeniem m.in. przy ścince drzew. Do tego przed zapisaniem się na niego należy ukończyć kurs:

 • podstawowy,

 • pierwszej pomocy,

 • pilarza/operatora pił mechanicznych.

Co ważne, w szkołach takich będziesz mógł poszerzać swoje kompetencje w przyszłości. Często znajdziesz tam szkolenia m.in. z zakresu obsługi urządzeń diagnostycznych do drzew czy ratownictwa specjalistycznego.

Z jakich narzędzi do ścinki drzew korzystają arboryści?

Przede wszystkim musisz pamiętać o to, że zawodowe przycinanie drzew wiąże się z dość dużym ryzykiem. Przy ścince arboryści często muszą pracować wysoko w koronach tych roślin, wykorzystując specjalistyczny sprzęt alpinistyczny. Mają także odpowiednią odzież, w tym dobrej jakości rękawice, solidne buty z antypoślizgową podeszwą oraz kombinezon ochronny.

W ich zawodzie ogromne znaczenie mają również narzędzia. To od nich zależy jakość świadczonych usług, szybkość ich realizacji, ale i bezpieczeństwo. Arborysta to w dużej mierze pilarz, który korzysta m.in. z:

 • pilarek łańcuchowych – zazwyczaj akumulatorowych, które są lekkie i poręczne, a do tego można ich używać bez konieczności podłączania do gniazdka elektrycznego,

 • różnego rodzaju pił ręcznych – przydają się do przycinania cienkich lub trudno dostępnych konarów,

 • klinów,

 • nożyc do gałęzi,

 • rębaków – specjalistyczna maszyna do rozdrabniania drewna.

Pracujesz w zawodzie arborysty? Kup nowoczesne narzędzia do ścinki drzew!

Pamiętaj, że w zawodzie arborysty zawsze kluczowe jest to, aby korzystać z profesjonalnych narzędzi. Jeśli zajmujesz się ścinką drzew, najlepszy sprzęt do tego typu prac znajdziesz w sklepie PolskiDrwal.pl. Mamy m.in. piły łańcuchowe oraz ręczne, a do tego różnego rodzaju akcesoria. To wyposażenie, które przyda się zarówno doświadczonym pilarzom, jak i w przydomowym ogrodzie. Zajrzyj na stronę i już dziś skorzystaj z naszej oferty!

Kategorie