x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Jak porządnie naostrzyć łańcuch w pile?

Po czym poznać, że łańcuch do piły wymaga ostrzenia?

Cięcie nawet bardzo grubego i twardego drewna powinno być zadaniem lekkim i stosunkowo przyjemnym. Jeśli pilarka ma problem z „wgryzaniem się” w materiał, a Ty używasz coraz więcej siły, mocno dociskając urządzenie, zapewne ostrza są stępione. Obniżenie skuteczności działania piły będzie więc pierwszym tego objawem.

Jeśli zbagatelizujesz powyższe symptomy, z biegiem czasu możesz zaobserwować również:

  • nieprzyjemne drgania pilarki,

  • wyrzut grubych wiórów w czasie przecinania drewna,

  • dym wydobywający się z ciętego elementu, wynikający ze zbyt długo działających sił tarcia.

Pamiętaj, aby jak najszybciej zabrać się za ostrzenie łańcucha do piły. Użytkowanie go w takim stanie, może skończyć się jego zerwaniem, co stanowi poważne zagrożenie dla pilarza. Oczywiście alternatywą jest wyposażenie się w nowe akcesorium tnące – w dobrej cenie kupisz je w naszym sklepie PolskiDrwal.pl!

Zabierasz się za ostrzenie łańcucha do piły? Sprawdź, jak się do tego przygotować!

Przed przystąpieniem do pracy musisz wyposażyć się w urządzenie do ostrzenia łańcuchów. Potrzebujesz okrągłego pilnika, gdyż tylko on gwarantuje zachowanie odpowiedniej krzywizny ostrzy. Wybierając go, koniecznie zwróć uwagę na średnicę. Odczytasz ją z oznaczenia numerycznego znajdującego się na każdym ogniwie. Informacja taka powinna być również podana w dołączonej do piły instrukcji obsługi.

Gdy już jesteś odpowiednio wyposażony, musisz jeszcze przygotować do ostrzenia sam łańcuch, który należy:

  • mocno naciągnąć na prowadnicy pilarki,

  • oczyścić z zabrudzeń – drobne zanieczyszczenia usuń pędzelkiem,

  • przemyć, najlepiej z użyciem rozpuszczalnika do żywic.

Ostatnia czynność to znalezienie najbardziej zużytego zęba tnącego, czyli najkrótszego. To czynność żmudna, gdyż musisz zmierzyć każdy z nich, np. wykorzystując suwmiarkę, ale bardzo istotna. Właśnie do tej długości trzeba bowiem spiłować wszystkie ostrza.

Jak poprawnie ostrzyć łańcuch do piły?

Pierwszy raz w życiu zabierasz się za ostrzenie łańcuchów? Jeśli tak to pamiętaj, aby zarezerwować sobie trochę czasu – pośpiech jest tutaj zdecydowanie niewskazany. Na początek polecamy zamocować piłę pionowo w imadle lub ścisku, łapiąc ją za prowadnicę. Od tego momentu możesz już zabrać się do pracy.

Odpowiednio dobrany wcześniej pilnik musisz przyłożyć poziomo do ostrza pilarki. Teraz przyjrzyj się znacznikowi serwisowemu – w dobrych urządzeniach dla pilarzy jest on na każdym ogniwie. Pokazuje kierunek, w jakim trzeba odchylić narzędzie ostrzące. Zwykle jest to około 30 stopni i taki kąt możesz zastosować w przypadku braku stosownej informacji na ostrzach. Teraz pewnymi ruchami prowadź pilnik, obrabiając ząb do ustalonej wcześniej długości.

Poprawne ostrzenie łańcucha – sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Na koniec mamy dla Ciebie kilka wskazówek związanych z ostrzeniem łańcucha do piły. Pamiętaj, że:

  • elementy tnące skierowane są naprzemiennie w lewo i prawo – pilnikiem obrabiaj co drugi z nich, a gdy skończysz, obróć pilarkę i zabierz się za resztę ostrzy,

  • po skończonej pracy trzeba zmierzyć długość zębów – upewnij się, że wszędzie jest identyczna,

  • musisz zwracać uwagę na ewentualne uszkodzenia łańcucha, gdyż w przypadku ich stwierdzenia akcesorium trzeba wymienić na nowe – dotyczy to także sytuacji, w której obrabianie ogniw oznaczałoby spiłowanie ich poza ograniczniki.

Piły i akcesoria do nich zamawiaj od solidnego sprzedawcy!

Trzymając się powyższych wskazówek, dobrze przygotujesz pilarkę do ciężkiej pracy. Jeśli jednak ostrzenie jest już niemożliwe, nowe, wysokiej jakości łańcuchy zamówisz w sklepie PolskiDrwal.pl. Sprzedajemy również piły łańcuchowe, w tym profesjonalne urządzenia dla pilarzy, i różne akcesoria do nich. Zapoznaj się z całym asortymentem i skorzystaj z oferty – mamy sprzęt od najlepszych producentów!

Kategorie