x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Konserwacja kosiarki i podkaszarki na koniec sezonu

Początek jesieni to czas, w którym większość właścicieli ogrodów zajmuje się ich sprzątaniem i szykowaniem do zimy. Jedną z ważniejszych prac jest ostatnie koszenie trawnika, po którym sprzęt koszący zwykle trafia do składzików, garaży czy piwnic. Ty też zawsze tak robisz? Czy wiesz, że bez konserwacji podkaszarki, kosiarki elektrycznej lub spalinowej skracasz jej żywotność? Sprawdź, jak prawidłowo naszykować to urządzenie do kilku miesięcy postoju. W poniższym wpisie czeka na Ciebie garść cennych wskazówek przygotowanych przez specjalistów ze sklepu PolskiDrwal!

Zacznij od dokładnego wyczyszczenia kosiarki

W okresie wiosenno-letnim, gdy trawniki kosi się regularnie, mało kto myśli o czyszczeniu sprzętu koszącego, w tym podkaszarek. Z tego powodu właśnie od tego powinieneś zacząć, zanim schowasz go na zimę. Usuń zabrudzenia z obudowy, wyczyść zamocowany do kosiarki elektrycznej lub spalinowej nóż i każde kółko, a do tego kosz na trawę. Postaraj się, aby w miarę możliwości dotrzeć szmatką lub szczotką do każdego zakamarka urządzenia. Skrupulatność jest szczególnie ważna w przypadku modeli z metalowym korpusem. Gdy na jego lakierowanej powierzchni są ubytki, w miejscach takich szybko zacznie pojawiać się korozja.

Masz kosiarkę spalinową? Przed zimą zajmij się przeglądem silnika!

Nieco więcej prac konserwacyjnych czeka właścicieli spalinowych urządzeń koszących, w tym podkaszarek. Ich silnik powinien przejść podstawowy przegląd. Czynności, jakie warto wykonać, to:

  • usunięcie zanieczyszczeń z jednostki napędowej oraz filtra powietrza,

  • wymiana oleju w kosiarce,

  • weryfikacja stanu głowicy – jeśli ma poważne uszkodzenia, w tym pęknięcia, powinna być wymieniona,

  • opróżnienie zbiornika z mieszanki paliwowo-olejowej – z biegiem czasu traci swoje właściwości smarne, kategorycznie unikaj odpalania silnika po zimie na „starym” paliwie,

  • wykręcenie i dokładne wyczyszczenie świecy zapłonowej.

Zastanawiasz się, jak wymienić olej w kosiarce spalinowej lub podkaszarce? Zacznij od sprawdzenia w instrukcji, jaki jego rodzaj trzeba stosować – informację tę podaje każdy solidny producent, w tym m.in. Makita. Sprawdź także, gdzie znajduje się korek spustowy. Odkręcając go, pamiętaj o tym, aby silnik był ostudzony. Gdy opróżnisz miskę olejową, musisz nalać do niej świeżego oleju, kontrolując jego poziom specjalną miarką.

Zauważyłeś usterki kosiarki? Usuń je, zanim schowasz sprzęt na zimę

Dokładne czyszczenie sprzętu koszącego jest ważne m.in. z tego powodu, że ułatwi Ci inspekcję wizualną jego stanu. W przypadku urządzeń spalinowych zacznij od poszukania ewentualnych wycieków oleju. Czasem wymiany wymaga uszczelka, na której spoczywa głowica do kosiarki lub podkaszarki.

Jeśli Twój sprzęt ma metalową obudowę, zwróć uwagę na ubytki lakieru. Miejsca takie oczyść dokładnie papierem ściernym, a następnie pomaluj podkładem i nałóż świeżą warstwę farby.

Zdarza się, że uszkodzeniu ulegnie koło do kosiarki – je też powinieneś wymienić. Jeśli korzystasz ze sprzętu elektrycznego, musisz przyjrzeć się wszystkim przewodom. Wszelkie przetarcia izolacji oczyść, a następnie zabezpiecz taśmą izolacyjną.

Dodatkowo zwróć uwagę na nóż koszący. Odkształcony lub stępiony powinienem być wymieniony na nowy. Unikaj prób jego prostowania lub ponownego ostrzenia. Będzie niewyważony, co negatywnie wpłynie na łożyska osi silnika.

Jeśli korzystasz z urządzeń koszących, w tym podkaszarek, od dobrych producentów, takich jak Makita, bez problemu kupisz do nich części zamienne. Głowice, noże, kółka, oleje i inne akcesoria do tego sprzętu znajdziesz m.in. w naszym sklepie internetowym PolskiDrwal!

Wyposażenie do kosiarek i podkaszarek zawsze kupuj w sprawdzonym sklepie

Zmieniając podzespoły lub olej w swoim sprzęcie koszącym, zawsze stawiaj na produkty najwyższej jakości. Dzięki temu wydłużysz żywotność urządzenia i będziesz cieszył się jego bezproblemową eksploatacją. Najlepsze części w dobrej cenie znajdziesz w naszym sklepie PolskiDrwal. Sprzedajemy m.in. głowice do podkaszarki, uszczelki, noże, kółka i wiele więcej. Potrzebna Ci nowa kosiarka elektryczna lub spalinowa dobrej marki, np. Makita? U nas również ją kupisz – już dziś zapoznaj się z całym asortymentem!

Kategorie