x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Akumulatorowa czy elektryczna – która piła najlepsza?

Cieszące się dużą popularnością pilarki to zarówno podstawowe narzędzie pracy drwala, jak i sprzęt znajdujący zastosowanie w przydomowym ogrodzie. Ułatwiają m.in. szykowanie drewna na opał, wycinkę drzew czy sprzątanie wiatrołomów. Biorąc pod uwagę użytek domowy, zdecydowanie najchętniej wybierane są modele z zasilaniem sieciowym lub pobierające prąd z akumulatora. Chcesz wiedzieć, które z nich są najlepsze – łańcuchowe piły elektryczne czy akumulatorowe? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Skorzystaj z porad specjalistów ze sklepu PolskiDrwal.

Jak działają piły łańcuchowe do drewna?

Na początek warto wspomnieć kilka słów o zasadzie działania tych urządzeń, której znajomość jest ważna z punktu widzenia prawidłowej eksploatacji. Podstawowym elementem jest tutaj silnik służący do napędzania odpowiednio naostrzonego łańcucha. W spalinowych piłach łańcuchowych, będących narzędziem głównie dla zawodowych drwali, napęd jest przekazywany przez sprzęgło odśrodkowe. Dzięki temu przy niskich, jałowych obrotach jednostki napędowej, następuje jego automatyczne rozłączenie.

Z kolei w sprzęcie elektrycznym połączenie to jest „na sztywno”. Z racji tego, dla zwiększenia bezpieczeństwa pracy, stosuje się w nim specjalny przełącznik. Należy go nieustannie przytrzymywać w pozycji wciśniętej, aby silnik pracował. Po puszczeniu urządzenie automatycznie się wyłącza.

Kluczowym elementem wspólnym dla obu tych rodzajów narzędzi do cięcia drewna jest metalowa prowadnica. To po niej przesuwa się łańcuch, który z tego powodu musi być nieustannie smarowany. Wykorzystując spalinowe, elektryczne lub akumulatorowe pilarki łańcuchowe, zawsze kontroluj poziom oleju w zbiorniczku. Dbaj także o drożność otworów, którymi jest on podawany.

Wady i zalety elektrycznych oraz akumulatorowych pilarek łańcuchowych

Wspólną cechą obu tych narzędzi jest niższa cena w porównaniu do spalinowych pił, nawet przy zakupie urządzeń topowych marek, np. Makita. Oprócz tego są one dużo lżejsze i prostsze w obsłudze, a więc wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. To głównie dzięki temu elektryczna lub akumulatorowa pilarka łańcuchowa do drewna jest najczęściej wybierana przez użytkowników domowych.

Jednak musisz pamiętać o tym, że oba te urządzenia mają zarówno pewne zalety, jak i wady. Specjaliści z naszego sklepu ze sprzętem m.in. dla drwali zebrali najważniejsze z nich – prezentujemy je w poniższej tabeli.

 

Zalety

Wady

Akumulatorowa piła łańcuchowa

  • Pełna mobilność – brak konieczności podłączania do gniazdka elektrycznego,

  • obsługa standardowych akumulatorów, wykorzystywanych również w innych elektronarzędziach, np. marki Makita.

  • Ograniczony czas pracy na jednym ładowaniu,

  • dodatkowa waga wynikająca z konieczności podłączenia akumulatora,

  • zwykle niższa moc w porównaniu do urządzeń sieciowych.

Elektryczna pilarka łańcuchowa

  • Bardzo niska waga,

  • zazwyczaj większa moc niż w przypadku urządzeń akumulatorowych,

  • brak ograniczeń związanych z czasem pracy.

  • Mniejsza mobilność z racji konieczności podłączenia narzędzia do gniazdka sieciowego,

  • ryzyko uszkodzenia przewodu zasilającego podczas pracy.

Akumulatorowa czy elektryczna – którą piłę łańcuchową wybrać?

Analiza powyższych zalet oraz wad obu tych narzędzi z pewnością ułatwi Ci wybór odpowiedniego. Tak naprawdę trudno jednoznaczne określić, które z nich z jest najlepsze. Akumulatorowa piła łańcuchowa do drewna jest idealna do drobniejszych prac w ogrodzie lub na działce. Z kolei elektryczna może okazać się lepszym wyborem, gdy oczekujesz większej mocy i chcesz ją intensywnie eksploatować.

Pamiętaj, że na funkcjonalność tych urządzeń duży wpływ ma jakość ich wykonania. Z tego powodu zawsze stawiaj na sprzęt od najlepszych producentów. Dobrym wyborem będzie m.in. pilarka elektryczna Makita. Firma produkuje również modele dla zawodowych drwali.

Kupuj piły łańcuchowe od solidnego sprzedawcy!

Wiesz już, która wersja pilarki łańcuchowej będzie dla Ciebie najlepsza? W takim razie pozostaje Ci jeszcze tylko kupić odpowiedni model. Jeśli szukasz narzędzi dobrej jakości, skorzystaj z oferty naszego sklepu PolskiDrwal. Proponujemy piły do drewna elektryczne oraz akumulatorowe od najlepszych producentów, w tym Makita. Mamy wyłącznie sprzęt wysokiej klasy, który sprzedajemy w konkurencyjnych cenach!

Kategorie