x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Prace leśne – jakie narzędzia wybrać?

Wszelkiego typu prace związane z wycinką, karczowaniem, porządkowaniem oraz inwentaryzacją terenu w lesie wymagają zarówno dobrego przygotowania fizycznego, jak i posiadania odpowiedniego oprzyrządowania. Oprócz pił pomocne będą również takie akcesoria jak miary, haki i obracaki, farby do znakowania, kliny czy lubryka do drewna. Kluczową rolę odgrywa także robocza odzież BHP, która chroni stopy, nogi, ręce i głowę przed uszkodzeniem. W artykule omawiamy funkcje i specyfikę działania pomocniczych narzędzi wykorzystywanych w gospodarce leśnej. Zobacz!

Taśmy i miary leśne – czym się wyróżniają i do czego służą?

Taśmy i miary leśne stanowią podstawowe oprzyrządowanie niezbędne do wykonywania prac pomiarowych. Aby te artykuły dobrze spełniały swoje funkcje, powinny być:

  • wytrzymałe – najlepiej, żeby były wykonane z materiału powleczonego bezbarwną żywicą epoksydową, co zapewnia ochronę przed wilgocią, korozją i zmiennymi warunkami atmosferycznymi panującymi w lesie,
  • użytkowe – zaopatrzone w specjalny hak, który umożliwia mocowanie do pasa narzędziowego i drzewa,
  • odpowiedniej grubości i długości.

Na rynku można kupić zarówno miary zabezpieczone specjalną obudową aluminiową, jak i wkłady do nich o różnej długości, np. 25 m.

Farby do znakowania drzew – jakie właściwości?

Drzewa mające być przedmiotem wycinki lub inwentaryzacji muszą zostać dobrze oznaczone. Służą do tego specjalne, fluorescencyjne farby do znakowania. Produkty mają doskonałe właściwości odblaskowe, dzięki czemu są widoczne dla pracowników leśnych. Ich skład zapewnia szybkie schnięcie nawet na bardzo zawilgoconych powierzchniach. Dostępne są różne kolory: zielony, żółty, czy biały.

Lubryka do drewna – kolejne narzędzie do znakowania w lesie

W lesie czy tartaku do znakowania wykorzystywane są także lubryka do drewna. To specjalne kredki o kształcie prostopadłościanu i intensywnych kolorach – odporne na warunki pogodowe. Dzięki nim można prawidłowo oznaczyć chore drzewo przeznaczone do wycinki, sęk w tarcicy czy wskazać kierunek szlaku turystycznego. Sześciokątny przekrój zapewnia komfort pisania po drewnie. Wykonane znaki są odporne na działanie światła i nie zmieniają koloru pod wpływem naświetlania. Lubryka są produkowane z wysokiej jakości kaolinu lub wosku, co sprawia, że nie są podatne na kruszenie i łamanie. 

Kliny – wyposażenie każdego drwala

Podczas wycinania dużych drzew wykorzystywane są specjalne kliny, których zadaniem jest nakierowanie spadającego pnia w odpowiednią stronę. Ten niewielki drwalski element powinien być wykonany z trwałego i wytrzymałego materiału. Najczęściej do jego produkcji stosowany jest poliamid o wysokiej twardości, stal i aluminium.

Ochrona odzież BHP – niezbędne akcesoria do prac leśnych

Osoby wykonujące specjalistyczne prace leśne muszą być wyposażone w odpowiednie środki ochrony osobistej. Odzież robocza ma zapewnić bezpieczeństwo zgodnie z zasadami BHP. Celem zapobiegania występowaniu określonych zagrożeń wynikających z wycinki drzew czy prac w tartaku oraz zminimalizowania ewentualnych negatywnych skutków należy korzystać z wysokiej jakości ochronnych:

  • spodni – wykonanych z kilkuwarstwowych materiałów,
  • kurtek – odpornych na działanie oleju, paliwa i wysokich temperatur,
  • butów  – wyposażonych w antyprzebiciowe wkładki o odpowiedniej twardości,
  • rękawic  – antyprzecięciowych, dedykowanych do obsługi pił łańcuchowych,
  • kasków  – z ochronnikami słuchu i osłonami twarzy.

Skuteczność prac leśnych gwarantują solidne narzędzia i akcesoria

Celem artykułu było przekazanie charakterystyki podstawowych narzędzi pomocniczych i akcesoriów wykorzystywanych w lesie. Każdy z opisanych produktów spełnia różne funkcje. Niezależnie od rodzaju wyrobu muszą one być wykonane z solidnych materiałów. Dzięki temu miary i taśmy miernicze, farby i lubryka do znakowania drewna, drwalskie kliny czy ochronna odzież BHP zapewnią skuteczność prowadzonych prac leśnych. Wszystkie omówione przedmioty dostępne są sklepie Polski Drwal. Zapraszamy serdecznie do składania zamówień!

Kategorie