x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Kosiarka czy kosa spalinowa – co wybrać?

Wybór odpowiedniego urządzenia do pielęgnacji terenów zielonych zależy od kilku czynników. Musisz wziąć pod uwagę m.in.: powierzchnię ogrodu, jego ukształtowanie czy gęstość nasadzeń. Rodzaj sprzętu należy również dopasować do swoich preferencji oraz możliwości fizycznych. Do ścinania trawy najczęściej stosowane są kosiarki lub kosy spalinowe. Zapoznaj się z treścią artykułu i sprawdź, które narzędzie warto wybrać.

Duży wybór narzędzi

W sprzedaży znajduje się sporo urządzeń, które służą do pielęgnacji trawnika oraz ścinania większych zarośli. Różnią się one między sobą: wielkością, rodzajem uchwytu, napędem czy typem ostrzy. Niektóre narzędzia są bardzo łatwe i lekkie w obsłudze, inne natomiast wymagają trochę więcej wysiłku. Możesz wybrać m.in.:

  • kosiarkę elektryczną,
  • kosiarkę spalinową,
  • kosę spalinową.

Kosiarka elektryczna

Za kupnem kosiarki elektrycznej przemawia między innymi cena. Najtańsze modele można nabyć już za kilkaset złotych. Do zalet zaliczyć też należy stosunkowo cichą pracę, prosty w budowie silnik, a także łatwą obsługę. Takie urządzenie jest lekkie, więc nie trzeba wkładać wiele wysiłku w koszenie. Ze względu jednak na wydajność pracy oraz konieczność podłączenia do gniazdka narzędzia tego typu polecane są przeważnie na nieduże działki, najczęściej do 500 m2 powierzchni. Ponadto kosiarki elektryczne mają mniejszą moc niż spalinowe i trudniej sobie radzą z większymi trawami oraz wybojami. Dlatego, jeśli decydujesz się na takie urządzenie, zadbaj, żeby teren był wyrównany i pamiętaj o regularnym strzyżeniu trawnika.

Kosiarka spalinowa

W przypadku większych działek z pewnością lepiej sprawdzi się kosiarka spalinowa. Za jej wyborem przemawia również spora moc silnika, dzięki czemu poradzisz sobie nawet z wyższą trawą. Możesz z niej korzystać w dowolnym miejscu, ponieważ nie jesteś ograniczony kablem oraz prądem z sieci. Urządzenie ma jednak pewne mankamenty. Nie każdemu pewnie przypadnie do gustu dość mocny warkot jednostki napędowej – chociaż można temu zaradzić, stosując np. nauszniki przeciwhałasowe. Kosiarka spalinowa jest ciężka, ale jeśli nie masz siły lub ochoty jej pchać, wybierz model z własnym napędem. Pewnego rodzaju niedogodnością jest konieczność uzupełniania paliwa oraz oleju silnikowego, lecz mimo to takie urządzenie jest lepszą alternatywą dla wariantów elektrycznych.

Kosa spalinowa

Kolejnym popularnym narzędziem służącym do pielęgnacji terenów zielonych jest kosa spalinowa. Przy jej pomocy można wycinać naprawdę wysokie chaszcze i grube zarośla. Elementem tnącym są najczęściej metalowe noże, łańcuch oraz rzadziej żyłka. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie można użyć zwykłej kosiarki, przede wszystkim na terenach nierównych, wąskich. Poza mnóstwem zalet ma również pewne wady. Ze względu na częściowo odkryte ostrze wymaga zachowania zwiększonej ostrożności podczas pracy i stosowania odzieży ochronnej. Ponadto musisz się liczyć z tym, że ścięta trawa nie będzie tak równa, jak po przejechaniu kosiarką.

Co zatem kupić?

Jak widzisz, wybór wcale nie jest taki oczywisty i zależy przynajmniej od kilku czynników. Planując zakup urządzenia do pielęgnacji zieleni, weź pod uwagę m.in.:

  • wielkość działki,
  • nachylenie terenu,
  • gęstość nasadzeń,
  • rodzaj trawnika, zarośli,
  • dostęp do gniazdka elektrycznego,
  • cenę urządzenia.

Istotne są też oczywiście Twoje indywidualne preferencje – na przykład to, jak często planujesz kosić trawę. Ponadto zwróć uwagę na dostęp do materiałów eksploatacyjnych. Dobre akcesoria do kosiarek ułatwią Ci konserwację urządzenia i prace ogrodowe.

Wysoka jakość w rozsądnej cenie

Jeśli szukasz wysokiej jakości narzędzi, skorzystaj z naszej szerokiej oferty. W sprzedaży posiadamy nie tylko urządzenia renomowanych producentów, ale również akcesoria, takie jak: noże tnące do kosiarek, żyłka czy łańcuch do kosy spalinowej. Jeżeli masz wątpliwości i zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta. Doświadczeni pracownicy, chętnie doradzą Ci w kwestiach technicznych i odpowiedzą na pytania dotyczące narzędzi oraz materiałów eksploatacyjnych.

Kategorie