x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Dlaczego odzież ochronna jest tak ważna?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom ubrań przeznaczonych do stosowania w trakcie wykonywania fizycznych zadań zawodowych. Dotyczy to m.in. drwali. Odzież ochronna jest w tym przypadku niezwykle ważna. Należy ją zakładać nie tylko ze względu na wymogi BHP, ale również dla własnego bezpieczeństwa. Bagatelizowanie tego może mieć tragiczne skutki. Dlaczego? Co sprawia, że spodnie, buty czy rękawice ochronne i kaski dla pilarzy są tak istotne? Odpowiedź znajdziesz w artykule. Przeczytaj!

Noszenie odzieży ochronnej zabezpiecza zdrowie i życie pracownika

Oczywiście najważniejszą funkcją spodni ochronnych, kasków dla pilarzy, rękawic czy butów jest przeciwdziałanie czynnikom zagrożenia, jakie pojawiają się na danym stanowisku, czyli redukcja ryzyka odniesienia różnego rodzaju urazów. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób pracujących z siekierami oraz piłami, które mogą wyrządzić olbrzymią krzywdę operatorowi, jeśli ten popełni błąd. Odzież ochronna zmniejsza niebezpieczeństwo:

  • skaleczenia skóry,
  • przecięcia ścięgien,
  • zmiażdżenia kości,
  • stłuczenia np. czaszki i wielu innych.

Jej zakładanie zwiększa zatem szanse, że nawet w sytuacji, w której dojdzie do kontaktu między częścią ciała a narzędziem, pracownikowi nie stanie się krzywda lub uraz będzie mniej poważny. Dzięki temu osoba poszkodowana nie odniesie trwałego uszczerbku na zdrowiu. 

Nie tylko bezpieczeństwo – odzież ochronna to również komfort wykonywania obowiązków

Nie każde ubranie robocze jest również ochronnym, ale każde ochronne jest roboczym. Co to oznacza? Wszystkie spodnie służące do ochrony są tak zaprojektowane, by nie tylko zabezpieczały nogi operatora piły, ale również ułatwiały mu wykonywanie zadań. Dzięki licznym kieszeniom możliwe jest wygodne przenoszenie rozmaitych narzędzi i dodatkowych akcesoriów, które można stale mieć przy sobie i sięgnąć po nie w dowolnej chwili, kiedy pojawi się taka potrzeba. 

Kolejny istotny atut to fakt, że buty i inne części garderoby przeznaczone do używania przy pracy wiążącej się z czynnikami ryzyka, zapobiegają niszczeniu prywatnej odzieży. Dzięki temu zatrudniony nie jest narażony na straty materialne i konieczność częstej wymiany swoich ubrań, bo te zostały np. przecięte piłą czy rozerwane na leśnych gałęziach.

Kaski dla pilarzy, rękawice ochronne – co jeszcze potrzebne jest do bezpiecznej pracy?

Największym zagrożeniem jest ryzyko uderzenia siekierą w palce u rąk lub nóg oraz kontakt z piłą. Dlatego niezbędne są specjalne buty ochronne, które wyposażone są we wzmocnione noski. Najczęściej w tym celu stosowane są dodatki z wytrzymałej blachy. Takie rozwiązania zapobiegają zmiażdżeniu kości i odcięciu palców. Podobnie jest z rękawicami ochronnymi, które zabezpieczają dłonie. 

Prace leśne stwarzają też niebezpieczeństwo dla głowy. Uderzenie spadających gałęzi może spowodować złamanie kości czaszki, a nawet doprowadzić do uszkodzeń mózgu. Z tego powodu podstawą jest odpowiednio dobrany kask dla pilarzy. Bez niego nie powinno się w ogóle myśleć o rozpoczęciu dnia na swoim stanowisku. 

Odzież ochronna dla drwali to również spodnie, które przede wszystkim ograniczają ryzyko ewentualnych skaleczeń, podrapań przez krzewy itp. Piłowanie nieodłącznie wiąże się z unoszeniem opiłków i drzazg. Nie mogą one dostać się do oczu. Często też przy cięciu drewna odskakują większe jego kawałki, które mogą uderzyć w głowę oraz jej okolice i przyczynić się do uszkodzenia np. wzroku. Dlatego równie istotne jest zakładanie specjalnych okularów, które wykluczą ryzyko powstawania tego typu urazów i pozwolą zachować sprawny wzrok. 

Niezbędnik drwala – ochrona zdrowia na pierwszym miejscu

Bezpieczeństwo pracowników jest najważniejsze. Nie wolno szukać oszczędności na produktach przeznaczonych do ochrony ich zdrowia oraz życia. Praca drwala wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego koniecznie należy zapewnić zatrudnionym kaski dla pilarzy, rękawice ochronne, buty oraz spodnie. Najlepszą odzież można nabyć w naszym sklepie. Oferujemy szeroki wybór ubrań i akcesoriów – sprawdź!

Kategorie