x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Jakie oleje stosować do piły?

Jednym z podstawowych obowiązków każdego właściciela pilarki spalinowej jest stosowanie do niej odpowiednich olejów. Warto zadbać o wysoką jakość płynów eksploatacyjnych, by móc cieszyć się niezawodną pracą piły przez wiele sezonów. Jaki olej najlepiej stosować do łańcucha, a który okaże się najlepszy do mieszanki paliwowej? Sprawdź nasze praktyczne porady!

Które podzespoły wymagają smarowania?

W przypadku piły łańcuchowej napędzanej silnikiem spalinowym konieczne jest smarowanie wszystkich ruchomych części. Z tego powodu, oleje do tego rodzaju maszyn występują w dwóch wersjach:

  1. do mieszanki paliwowej lub silnika,
  2. do prowadnicy łańcucha.

Użytkownicy pilarek powinni pamiętać o obowiązku ich regularnego smarowania, uzupełniając oraz zmieniając olej w odpowiednich odstępach czasowych. Zaniedbywanie tych czynności może grozić m.in. uszkodzeniem poszczególnych elementów, a nawet całkowitym zatarciem silnika.

Olej do łańcucha – zadania i specyfikacja

Poddawany wysokim przeciążeniom łańcuch piły spalinowej narażony jest na wiele różnego typu usterek, począwszy od uszkodzeń mechanicznych, poprzez korozję, aż po naturalne zużycie. Przed wszystkimi tymi zjawiskami chroni go odpowiednie smarowanie z wykorzystaniem wysokiej klasy olejów do łańcucha. Zawarte w nim dodatki nie tylko zabezpieczają elementy ruchome przed skutkami tarcia, ale jednocześnie zwiększają przyczepność oleju, przez co lepiej chroni on zarówno same ogniwa, jak i powierzchnie prowadnicy.

Wybierając olej do łańcuchów, opłaca się postawić na płyn, który zapewni optymalne parametry smarowania również w niekorzystnych warunkach, takich jak np. bardzo wysoka temperatura pracy. Warto przed zakupem sprawdzić, czy wybrany produkt posiada w swoim składzie również dodatki przeciwzużyciowe, które wydłużają żywotność łańcucha, chroniąc jego elementy przed nadmiernym wyeksploatowaniem. Przełoży się to na mniejsze zużycie, obniżając koszty eksploatacji oraz serwisu sprzętu.

Oleje do mieszanki paliwowej i silnika

Pilarki ogrodowe oraz te stosowane przy pracach leśnych mogą być wyposażone w silniki spalinowe dwusuwowe (2T) lub czterosuwowe (4T). W jednostkach dwusuwowych paliwo bezpośrednio trafia do przestrzeni pod tłokiem, gdzie znajduje się mechanizm korbowy. Dla zapewnienia prawidłowej pracy musi on zostać nasmarowany, dlatego niezbędny jest właściwy olej dodawany do paliwa w celu uzyskania odpowiedniej mieszanki.

Silniki czterosuwowe mają odmienną konstrukcję. Olej do smarowania mechanizmu korbowego podawany jest bezpośrednio ze skrzyni korbowej, dlatego w przypadku jednostek 4T do paliwa nie dolewa się żadnych innych dodatków.

Silnik dwusuwowy a olej do paliwa

Mieszając olej z paliwem, pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji (1:25-50), które zapewnią silnikowi Twojej pilarki długą, bezawaryjną eksploatację. Równie ważny jest wybór samego oleju. W przypadku maszyn tnących najlepiej bazować na mieszankach komponowanych z wykorzystaniem dodatków polecanych przez producenta sprzętu. Oleje do mieszanki Stihl, Oregon czy Husqvarna będą więc odpowiednie do pił tych konkretnych marek.

Na rynku dostępne są oleje w kolorach zielonym oraz czerwonym. Pod względem parametrów smarowania oraz ochrony, nie ma pomiędzy nimi istotnych różnic, jednak dla bezpieczeństwa, warto pozostawać przy jednym kolorze.

Jaki olej do silników czterosuwowych?

Jeśli pilarka lub inna maszyna do cięcia wyposażona jest w silnik czterosuwowy, oleju nie miesza się z benzyną, ale wlewa bezpośrednio do silnika. Warto w tym przypadku postawić na płyn o odpowiednio wysokiej lepkości, np. oznaczony symbolami SAE 30, 5W-30 lub 10W-30.

Olej do piły – postaw na sprawdzonych producentów!

Podobnie jak w przypadku samej pilarki, również wybierając płyny eksploatacyjne, warto zaufać renomowanym firmom. Używanie do łańcucha lub paliwa olejów zalecanych przez producenta piły zapewni optymalne parametry jej smarowania, właściwy poziom ochrony oraz sprawność samej cieczy – także w trudnych warunkach. Szeroki wybór płynów eksploatacyjnych do pił wszystkich najpopularniejszych marek znajdziesz na stronach naszego sklepu internetowego. Wejdź na PolskiDrwal.pl i zamów odpowiedni olej do swojej pilarki.

Kategorie