x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Jak używać akumulatorów do elektronarzędzi?

Zdecydowana większość narzędzi warsztatowych nie wymaga już ciągłego zasilania z sieci, co sprawia, że możesz używać ich dosłownie wszędzie. Akumulatorowe wkrętarki, pilarki, szlifierki czy klucze codziennie ułatwiają pracę zarówno profesjonalnym instalatorom i budowlańcom, jak i hobbystom. Czas działania każdego urządzenia zależy jednak od wydajności baterii. Czy wiesz, jak prawidłowo eksploatować akumulator i ładowarkę, by cieszyć się ich maksymalną żywotnością przez długi czas? Koniecznie sprawdź nasze praktyczne porady!

Jakie baterie do elektronarzędzi?

Dostępne na rynku elektronarzędzia mogą współpracować z różnymi rodzajami akumulatorów. Najczęściej, producenci oferują urządzenia zasilane bateriami:

  • litowo-jonowymi (Li-Ion),
  • niklowo-kadmowymi (NiCd),
  • niklowo-metalowo-wodorowymi (NiMH).

Prezentowane w tym artykule wskazówki mają charakter uniwersalny, co oznacza, że możesz stosować się do nich niezależnie od tego, jaki typ ogniw użyty został w posiadanych przez Ciebie urządzeniach.

Kalibracja nowego akumulatora

Eksperci zalecają, by rozpoczynając użytkowanie nowego ogniwa, przeprowadzić jego kalibrację, czyli co najmniej dwukrotnie rozładować je i naładować do pełna. Dzięki temu bateria osiągnie maksymalną wydajność, co przełoży się na wydłużenie jej żywotności. Odpowiednio skalibrowana zapewni również dłuższą pracę urządzenia na jednym ładowaniu.

Zaletą formatowania jest również wyrównanie napięć we wszystkich ogniwach. Różnice mogą przyczynić się do ich uszkodzenia lub powodować, że będą one pracowały ze zmniejszoną wydajnością.

Regularne, pełne rozładowanie baterii

Po skalibrowaniu baterii w początkowym okresie należy regularnie powtarzać tę czynność. Niezależnie od częstotliwości użytkowania, akumulatory do elektronarzędzi powinno się raz w miesiącu całkowicie rozładować i naładować do pełna. Proces ten wykonuje się zarówno w przypadku ogniw litowo-jonowych, jak i NiMH/NiCd.

Dlaczego regularne formatowanie źródła zasilania jest tak istotne? W każdym z nich bez względu na konstrukcję zachodzą procesy chemiczne. Mają one jednak odmienny przebieg, w zależności od tego, czy urządzenie pracuje, czy nie jest eksploatowane. Okresowe ładowanie baterii w elektronarzędziach pozwala na zachowanie ich odpowiedniej kondycji i sprawności, właśnie poprzez stymulację poszczególnych reakcji wewnątrz danych ogniw.

Właściwy dobór ładowarki

Istotne znaczenie dla wydajności i poprawnej pracy całego urządzenia ma również odpowiednia ładowarka do akumulatorów. Wybierz taką, która wyposażona jest w czujnik temperatury oraz stanu naładowania. Zabezpieczysz w ten sposób ogniwa przed nadmiernym przegrzaniem, wydłużając jednocześnie żywotność zasilacza. Przeładowanie to stan, którego powinieneś bezwzględnie unikać, dbając o bezpieczeństwo oraz stan techniczny elektronarzędzia. Jeżeli ładowarka do baterii nie posiada czujnika przegrzania, nie wyłączy się automatycznie. W takim przypadku powinieneś natychmiast odłączyć urządzenie od prądu, gdy zauważysz wyraźny wzrost temperatury.

Ładowanie pustego akumulatora

Jednym z częstych błędów popełnianych przez użytkowników elektronarzędzi z akumulatorem jest natychmiastowe podłączanie rozładowanej baterii do sieci. Tymczasem, po zdemontowaniu z urządzenia, powinna ona „odleżeć” ok. 10-15 minut w celu obniżenia temperatury ogniw. Ładowarki za każdym razem sprawdzają opór ogniwa, który zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury. Podłączając do prądu rozgrzaną baterię, zasilacz otrzymuje niewłaściwe dane, co skutkuje doborem nieprawidłowego napięcia ładowania.

Jak dbać o akumulator, gdy długo nie jest używany?

W sytuacji, gdy przez dłuższy czas nie będziesz eksploatował elektronarzędzi na baterie, naładuj je do poziomu minimum 60%. Dzięki temu wewnątrz ogniw utrzymane zostaną prawidłowe procesy chemiczne, nawet jeśli sprzęt nie będzie przez Ciebie wykorzystywany. Pamiętaj, by przechowywać narzędzia akumulatorowe w suchym miejscu i nie pozostawiać całkowicie rozładowanej baterii dłużej niż przez 24 godziny. Stosując się do naszych praktycznych wskazówek, z pewnością optymalnie wykorzystasz potencjał akumulatorów do elektronarzędzi. A jeśli potrzebujesz dobrać odpowiednie ogniwo lub ładowarkę, sprawdź bogatą ofertę naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz markowe produkty w przystępnych cenach.

Kategorie