x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Używanie piły spalinowej zimą

Wydajne pilarki spalinowe to podstawowe narzędzia pracy doświadczonych drwali. Sprzęt ten przydaje się również w przydomowym ogrodzie, na przykład do przycinania drzew lub przygotowywania drewna na opał. Wysokiej klasy urządzenia tego typu są bardzo wytrzymałe, ale jeśli chcesz korzystać z nich zimą, musisz je do tego odpowiednio przygotować. Sprawdź już teraz, jak używać piły w czasie śnieżnych dni z ujemnymi temperaturami powietrza.

Dlaczego piłę spalinową trzeba przygotować do pracy zimą?

Narzędzia spalinowe używane zimą na świeżym powietrzu zawsze będą pracować pod zwiększonym obciążeniem. W przypadku piły łańcuchowej pierwszym problemem jest samo drewno. Jeśli jest zimno i trzymasz je dworze lub w nieogrzewanym pomieszczeniu, będzie bardzo zmarznięte. W efekcie materiał ten staje się twardszy niż zwykle, co utrudnia jego cięcie – musisz mocniej dociskać prowadnicę z łańcuchem. To z kolei przełoży się na szybsze zużycie tych elementów.

Kolejnym problemem jest gorsze smarowanie w takich warunkach pogodowych. W ujemnych temperaturach olej do piły spalinowej szybko gęstnieje. W efekcie zarówno łańcuch, jak i prowadnica pracują pod większym obciążeniem, co również skraca ich żywotności.

Zadbaj o dobry stan techniczny piły spalinowej

Czas przejść do przydatnych wskazówek, dzięki którym będziesz mógł zadbać o pilarkę łańcuchową i przygotować ją do pracy zimą. Pamiętaj przede wszystkim, aby regularnie:

  • czyścić piłę spalinową, w tym przede wszystkim jej otwory wentylacyjne,
  • ostrzyć łańcuch (najlepiej sprawdzaj jego stan co godzinę),
  • usuwać zanieczyszczenia zbierające się w rowku prowadnicy oraz kanałach doprowadzających do niej olej (najlepiej używaj do tego celu dedykowanego skrobaka (https://polskidrwal.pl/1605-skrobak-rowka-prowadnicy.html)),
  • sprawdzać i regulować napięcie łańcucha,
  • kontrolować ilość oleju w pile spalinowej (jeśli jest wyjątkowo gęsty, możesz dolać do niego niewielką ilość nafty – maksymalnie 25% pojemności zbiornika).

Gdy drewno jest przykryte „białą pierzynką”, usuń ją, zanim zabierzesz się do cięcia. Dzięki temu zwiększysz żywotność łańcucha i prowadnicy. Topniejący śnieg będzie wypłukiwał olej do smarowania tych elementów piły spalinowej.

Polecamy również stosowanie specjalnych dodatków do paliwa, które ułatwiają rozruch bardzo zimnego silnika.

Zadbaj o poprawne ostrzenie łańcucha

Nie ma nic gorszego, jak używanie piły spalinowej ze stępionym łańcuchem, szczególnie podczas cięcia zmarzniętego drewna. Ostrz jego elementy tnące regularnie i przede wszystkim poprawnie. Zwróć szczególną uwagę na zachowanie jednakowej odległości pomiędzy prawymi oraz lewymi półkami ogniw.

Oprócz tego kategorycznie unikaj korzystania z łańcucha, który ma zbyt niski ogranicznik głębokości – grozi to jego zerwaniem. Podczas ostrzenia ogniw tnących możesz korzystać ze specjalnych szablonów. Jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia i narzędzi, najlepiej zleć to zadanie specjalistom. Z kolei w przypadku bardzo zużytego elementu jak najszybciej wymień go na nowy. Wysokiej jakości łańcuchy do pił spalinowych znajdziesz w ofercie naszego sklepu PolskiDrwal.

Tnąc drewno zimą, zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Stan techniczny Twojej pilarki jest istotny, ale przede wszystkim musisz zadbać o własne bezpieczeństwo. Pamiętaj, że będziesz pracował ze zmarzniętym, bardzo twardym drewnem. Istnieje duże ryzyko odłupania się większych kawałków, które mogą zrobić Ci krzywdę. Założenie solidnej przyłbicy na twarz i kasku wyposażonego w osłonę karku to absolutna podstawa.

Zaopatrz się również w dobrej jakości rękawice oraz nauszniki tłumiące hałas generowany przez piłę spalinową. Polecamy również stosowanie specjalnej, wzmocnionej odzieży. Ważne są także buty z antypoślizgową podeszwą.

Korzystaj z wysokiej jakości akcesoriów do piły spalinowej

Stosując się do powyższych wskazówek, zadbasz o swoje bezpieczeństwo i wydłużysz żywotność pilarki. Oprócz tego pamiętaj, aby korzystać z profesjonalnych akcesoriów do tych narzędzi. W naszym sklepie PolskiDrwal znajdziesz wszystkie produkty potrzebne do konserwacji tego sprzętu. Zajrzyj już dziś – mamy m.in. wysokiej jakości oleje, łańcuchy i prowadnice do piły spalinowej, które sprzedajemy w konkurencyjnych cenach.

Kategorie