x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Dobór noża do kosiarki spalinowej

Choć silniki nowoczesnych kosiarek cechują się długą żywotnością, z biegiem czasu stopniowemu zużyciu ulegają napędzane nimi noże tnące. Oczywiście stępione da się ponownie naostrzyć, jednak nie można powtarzać tego procesu w nieskończoność. Całkowite zużycie się takiego akcesorium nie musi oznaczać konieczności rozglądania się za nowym sprzętem do koszenia trawy. Wystarczy je wymienić, ale z doświadczenia wiemy, że potrafi to sprawić nieco problemów. Sprawdź już teraz, jak prawidłowo dobrać nóż tnący i dlaczego należy regularnie kontrolować jego stan.

Zużyte ostrze kosiarki może doprowadzić do jej uszkodzenia!

Całkowicie naturalne jest to, że element ten z biegiem czasu zaczyna się tępić. W efekcie nóż przestaje spełniać swoje zadanie. Koszenie trawy, a w szczególności chwastów z grubymi łodygami, staje się bardzo uciążliwe i nieefektywne. Używanie takich kosiarek może prowadzić nawet do pogorszenia wyglądu trawnika. W skrajnych przypadkach noże, zamiast ścinać, wyrywają z ziemi większe rośliny.

Akcesoria te należy jednak wymieniać również z innego powodu. Na pewno nie raz podczas koszenia zdarzyło Ci się najechać np. na większy kamień. Każdy kontakt noża tnącego z twardszym elementem może skończyć się jego odkształceniem. W efekcie traci on swoje pierwotne wyważenie, co prowadzi do tzw. zjawiska bicia. Cierpi na tym układ napędowy kosiarki, w tym silnik, który musi wtedy pracować pod ogromnym obciążeniem. Jeśli zbagatelizujesz problem, możesz doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Jak prawidłowo dobierać noże tnące do kosiarek?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłby zakup noża tnącego dedykowanego pod konkretny model kosiarki. Znalezienie oryginalnego elementu to zadanie bardzo trudne, a nierzadko okazuje się, że jest on niedostępny na rynku. Co gorsza, producenci tych urządzeń indywidualnie projektują te akcesoria. Sprawia to, że produkcja zamienników jest nieopłacalna.

Na szczęście istnieje pewna alternatywa – uniwersalne noże tnące do kosiarek. Przy ich zakupie najważniejsze jest to, abyś wybrał produkt jak najbardziej zbliżony formą do oryginału. Z tego powodu zacznij od dokładnych pomiarów obecnie zamontowanego w urządzeniu elementu. Zwróć uwagę przede wszystkim na takie parametry, jak:

  • długość,
  • średnica otworu centralnego
  • rozstaw otworów bocznych,
  • wyprofilowanie.

Mierzenie długości noża tnącego

Robi się to nieco inaczej, niż podpowiada logika. Długość noża tnącego nie jest odległością pomiędzy jego skrajnymi krawędziami. To przekątna, a więc mierzysz ją po skosie pomiędzy przeciwległymi rogami.

Na rynku znajdziesz noże tnące do kosiarek w kilku zestandaryzowanych długościach, np.:

  • 40 cm (16 cali),
  • 45,1 cm (18 cali),
  • 50,2 cm (20 cali)

i inne. Dobierając nowe akcesorium, postaraj się, aby różnica w długości nie była większa, niż 1 cm. Do tego koniecznie zwróć uwagę na to, ile będzie odstępu od obudowy kosiarki. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić przynajmniej 15 mm.

Rozstaw oraz średnica otworów

Większość noży do kosiarek ma otwory na środku do przykręcania bezpośrednio na osi. Oprócz tego mogą być dwa boczne, które gwarantują prawidłowe centrowanie. Kupując nowe, uniwersalne zamienniki, dopasuj je pod kątem średnicy otworu centralnego oraz rozstawu wycięć bocznych.

Kształt noża tnącego do kosiarki

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia prawidłowego doboru kształtu tego akcesorium. Nóż tnący do kosiarki może być:

  • płaski z lekkim wygięciem w okolicach ostrza,
  • profilowany, wykonany w taki sposób, aby zwiększać efektywność wrzucania trawy do kosza,
  • wyposażony w dodatkowe ząbki do tzw. mulczowania, czyli mielenia.

Stawiaj na akcesoria wykonane z dobrej jakości materiałów

Korzystając z powyższych wskazówek, będziesz mógł prawidłowo dopasować te akcesoria do swojej kosiarki. Musisz jeszcze zwrócić uwagę na wykorzystany do ich produkcji materiał. Im solidniejszy, tym element jest odporniejszy na uszkodzenia, a jego ostrza wolniej ulegają stępieniu. Wysokiej jakości noże tnące możesz zamówić w naszym sklepie internetowym PolskiDrwal. Sprzedajemy je w wielu formach i rozmiarach – zajrzyj na stronę, złóż zamówienie i skorzystaj z atrakcyjnych cen!

Kategorie