x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Jak dbać o łańcuch pilarki?

Właściwa dbałość o łańcuch to jeden z podstawowych obowiązków każdego posiadacza pilarki eklektycznej lub spalinowej. W jednym i drugim przypadku konieczne jest regularne ostrzenie oraz smarowanie elementów, dlatego warto wyposażyć się w markowe akcesoria takie jak pilnik do łańcucha, ostrzałka czy klucz do prowadnicy. Podpowiadamy, jak przedłużyć żywotność układu tnącego, podnieść precyzję i komfort pracy, dzięki kilku prostym czynnościom serwisowym.

Co decyduje o kondycji łańcucha tnącego?

Ostrza pił łańcuchowych podczas wykonywania codziennych prac narażone są na duże przeciążenia, a ich parametry mogą ulec osłabieniu na skutek intensywnej eksploatacji czy dużej twardości drewna. Do kluczowych czynności, pomagających wydłużyć przydatność układu tnącego, należą:

  • regularne ostrzenie,
  • smarowanie łańcucha,
  • kontrola właściwego napięcia.

Ich częste wykonywanie nie tylko pomoże zadbać o odpowiedni stan elementów tnących, ale także – przyczyni się do wydłużenia żywotności całej pilarki, obniżając jednocześnie koszty jej eksploatacji.

Ostrzenie łańcucha

Odpowiednio przygotowany łańcuch to warunek efektywnego i szybkiego cięcia. Pilarka z dobrze naostrzonym zestawem tnącym większość pracy wykonana za operatora. Mocno stępione elementy możesz naostrzyć za pomocą szlifierki elektrycznej lub oddać łańcuch do sklepu bądź serwisu. Jeśli jednak zużycie nie jest zbyt wielkie, możesz z powodzeniem ostrzyć go samemu. W tym celu wykorzystaj dedykowany, okrągły pilnik, lub uniwersalny, gotowy zestaw, jak np. ostrzałka do łańcuchów Oregon. Naostrzysz nim nie tylko zęby pilarki, ale również układy tnące innych urządzeń, np. łańcuch do kosy spalinowej. Pamiętaj, że cięcie tępymi zębami to nie tylko znacznie dłuższy czas pracy, ale przede wszystkim – ryzyko uszkodzenia napędu lub pozostałych elementów pilarki.

Smarowanie układu tnącego

Do prowadnicy i łańcucha nieustannie musi być doprowadzany olej. Właściwe smarowanie zmniejsza tarcie oraz obniża temperaturę pracy, co przekłada się na szybsze, bezpieczniejsze i bardziej efektywne wykonywanie niezbędnych prac. Brak smarowania może doprowadzić nawet do zatarcia piły i całkowitego zużycia układu tnącego. Aby tego uniknąć, powinieneś uzupełniać zbiornik oleju przy każdym dolewaniu paliwa. Pamiętaj, by stosować wyłącznie produkty przeznaczone do układów tnących oraz unikać dolewania wyeksploatowanego oleju.

Prawidłowe napięcie łańcucha

Aby układ tnący wykonywał swoje zadania w należyty sposób, łańcuch piły powinien być nie tylko ostry i nasmarowany, ale także odpowiednio naciągnięty. To niewłaściwe napięcie powoduje szereg typowych problemów z działaniem pilarek i kos spalinowych jak zrywanie lub wyciąganie się łańcucha czy jego nieprawidłowe prowadzenie. Do większości pił łańcuchowych dołącza się specjalne akcesoria, takie jak dedykowany klucz o odpowiednio wyprofilowanych końcówkach, pozwalających na szybkie i precyzyjne naciąganie zestawu tnącego.

Pierwsze użycie łańcucha do piły – praktyczne wskazówki

Jeśli kupiłeś nowy łańcuch, przed pierwszym użyciem powinieneś odpowiednio przygotować go do eksploatacji. Sprawdź dokładnie stan zębatki napędowej – jeśli jest uszkodzona lub mocno wyeksploatowana, należy ją wymienić. Standardowy czas przydatności tego elementu to trzy cykle „życia” łańcucha tnącego. Nowo zakupiony osprzęt warto zanurzyć na kilka godzin w oleju – dzięki temu przeniknie on do zakamarków prowadnicy. Pozwoli to na zapewnienie optymalnego smarowania wszystkich elementów, przedłużając ich żywotność.

Podsumowanie

Właściwa eksploatacja łańcucha, stosowanie odpowiedniego pilnika, ostrzałek oraz pozostałych przyrządów, pozwolą Ci zadbać o dobrą kondycję oraz właściwy stan techniczny sprzętu. Warto postawić na wysokiej jakości produkty renomowanych producentów jak Oregon – firmy produkującej pilarki, łańcuchy do pił i kos spalinowych oraz akcesoria. Szeroki wybór osprzętu znajdziesz na stronie sklepu PolskiDrwal.pl – sprawdź dostępne artykuły i zamów sprzęt, który w pełni sprosta Twoim indywidualnym wymaganiom.

Kategorie