x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Jak dbać o trawnik latem?

Chcąc cieszyć oko pięknym, zielonym trawnikiem, musisz o niego regularnie dbać – od tej reguły nie może być odstępstw. Troska o przydomową zieleń szczególnego znaczenia nabiera latem, gdy z nieba leje się żar, a deszczowe dni należą do nielicznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo pielęgnować przydomowy trawnik, gdy temperatury dochodzą do 30 stopni Celsjusza, koniecznie sprawdź nasz poradnik.

Pielęgnacja trawnika latem – na co trzeba zwracać uwagę?

Wielu z nas z utęsknieniem wyczekuje czerwca, lipca oraz sierpnia, ze względu na słońce, którego w tych miesiącach zwykle mamy pod dostatkiem. Niestety, dla przydomowych roślin jest to niezwykle trudny okres, głównie ze względu na wielotygodniowe susze, które utrudniają wzrost i sprzyjają usychaniu zieleni. Trawnik pod tym względem nie jest wyjątkiem, szczególnie że często znajduje się on na nieosłoniętym terenie, gdzie nic nie chroni go przed promieniami słonecznymi. Z tego względu, w okresie letnim wyjątkowego znaczenia nabierają takie czynności pielęgnacyjne jak regularne nawadnianie oraz koszenie trawy.

Każdą z tych czynności powinieneś wykonywać ze szczególną starannością, dostosowując ich porę oraz częstotliwość do warunków pogodowych i temperatury. Przydadzą się również odpowiednie akcesoria, takie jak ostry nóż tnący do kosiarki czy zraszacze. Podpowiadamy, jak dbać o trawnik latem.

Podlewanie trawnika latem

W przypadku nawadniania trawnika w trakcie upałów powinieneś stosować się przede wszystkim do dwóch zasad: unikać podlewania w dzień oraz dbać o regularne zraszanie. Najlepiej wykonywać je w godzinach wczesno-porannych lub wieczorem. Polewanie trawy wodą w południe może spowodować jej przypalenie, gdyż krople wody, działające niczym soczewka, mogą przyciągać promienie słoneczne. Mocno nagrzana z wierzchu gleba powoduje również natychmiastowe odparowywanie wilgoci, uniemożliwiając jej przeniknięcie do głębszych warstw.

Jak często podlewać trawnik latem? Eksperci podkręcają, że najlepiej robić to 2-3 razy w tygodniu, pamiętając, że w upalne dni zapotrzebowanie na wodę jest znacznie wyższe niż w pozostałych miesiącach w roku. Jej niedobór powoduje widoczne pogorszenie jakości trawy, prowadzi do zżółknięcia, a często nawet usychania źdźbeł.

Koszenie trawy w upalne dni

Oprócz podlewania nie możesz zapominać również o regularnym koszeniu trawnika latem. Twoim sprzymierzeńcem będą wysokiej jakości akcesoria do kosiarek, które ułatwią pracę w ogrodzie. Mimo upałów i ograniczonego tempa wzrostu warto ścinać trawę regularnie, skracając źdźbła o nie więcej niż połowę długości. Systematyczne podkaszanie pozwoli odmłodzić i zarazem zagęścić strukturę trawy, zapobiegając jej kwitnięciu, które również ogranicza wzrost.

Jeśli na skutek Twojej dłuższej nieobecności lub braku czasu, trawa urośnie zbyt wysoko, lepiej skosić ją kilka razy w odstępie paru dni, stopniowo doprowadzając trawnik do odpowiedniej wysokości. Zbyt niskie koszenie rodzi ryzyko odsłonięcia delikatnych części, które lipcowe lub sierpniowe słońce z łatwością może przypalić.

Pamiętaj, by przed koszeniem odpowiednio naostrzyć noże tnące do kosiarek. Ścinanie trawy tępym ostrzem powoduje szarpanie jej krawędzi, skutkujące szybszym wysychaniem źdźbeł. Jeśli zamiast tradycyjnej kosiarki, używasz kosy spalinowej lub elektrycznej, wybór akcesoriów powinien sprowadzać się przede wszystkim do dopasowania odpowiedniej żyłki. Postaw na modele o przekroju kwadratu lub gwiazdki, które zapewniają optymalną precyzję cięcia, pozostawiając równą, górną krawędź. Podobnie jak w przypadku podlewana, optymalna pora na koszenie trawnika to poranek lub wczesny wieczór.

Dotlenianie warstwy gleby

Bardzo ważną czynnością wykonywaną w ramach letniej pielęgnacji trawników powinno być ich regularne oczyszczanie z zalegających liści oraz części roślin, które utrudniają przenikanie tlenu do gleby, a także transport wilgoci do strefy korzeniowej. Pamiętaj również o środkach ochrony własnej, takich jak czapka, kapelusz, okulary czy właściwy strój do pracy. To równie ważne, jak ostry nóż tnący czy markowe akcesoria do kosiarki. Brak odpowiedniej odzieży oraz zabezpieczenia głowy w upalne dni nie tylko utrudni wykonywanie obowiązków, ale przede wszystkim, stanowi zagrożenie dla Twojego zdrowia. Wysokogatunkowe produkty do kosiarek znajdziesz w naszym sklepie – sprawdź!

Kategorie