x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Wybór właściwego łańcucha do piły spalinowej

W każdej pilarce spalinowej raz na jakiś czas trzeba wymienić łańcuch. Jest to całkowicie normalna sytuacja, wynikająca z naturalnego zużycia elementów tnących. Niemniej jednak dobór właściwego osprzętu może przysporzyć trudności, zwłaszcza tym osobom, które robią to po raz pierwszy. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który w kilku prostych krokach przedstawia, jak prawidłowo dobrać łańcuch do piły, którą posiadasz. Zapraszamy do lektury!

Na co zwracać uwagę, wybierając łańcuchy do pił spalinowych?

Podobnie jak wiele innych urządzeń i akcesoriów, również łańcuchy do pił spalinowych mają swoje właściwości oraz parametry techniczne, pozwalające na dopasowanie odpowiedniego modelu do rodzaju posiadanej pilarki. W ofercie producentów znajdziesz zarówno rozwiązania dedykowane konkretnym markom i modelom, jak i uniwersalne, nadające się do różnych typów pił. W jednym i drugim przypadku powinieneś zwracać uwagę na trzy kluczowe parametry, takie jak:

  • podziałka łańcucha tnącego,
  • liczba ogniw,
  • grubość ogniw.

Podziałka łańcucha do piły

Jeśli chodzi o podziałkę łańcucha, terminem tym określa się odległość pomiędzy osiami pierwszego oraz trzeciego nita, podzieloną przez 2 i wyrażaną w calach. Odległość pomiędzy nitami możesz mierzyć w dowolnej części łańcucha. Musi ona być taka sama dla wszystkich elementów układu tnącego, a więc zarówno prowadnicy, jak i bębna sprzęgła. Standardowe podziałki najpopularniejszych, dostępnych w sprzedaży łańcuchów do pił spalinowych wynoszą: 1/4, 3/8, 3/4 cala czy np. 0,325 cala.

Podziałka bardzo często determinuje przeznaczenie łańcucha do piły spalinowej. Osprzęt o oznaczeniu 3/4 cala będzie odpowiedni do cięższych i najbardziej wymagających prac, z kolei produkty oznaczone wartością 1/4 czy 3/8’’ zwykle dedykowane są lekkim czynnościom warsztatowym oraz hobbystycznym zajęciom, jak np. rzeźbiarstwo.

Liczba ogniw

Kolejną właściwością łańcucha do piły jest liczba ząbków, fachowo nazywanych ogniwami. To dzięki niej, dostosujesz długość produktu do wielkości prowadnicy. O ile pomiar odległości pomiędzy nitami wymagał precyzji i odpowiednich narzędzi jak miara lub suwmiarka, to ząbki możesz bez żadnego problemu policzyć bez dodatkowych akcesoriów. Liczba ogniw zazwyczaj umieszczana jest w symbolu, jakim producent określa konkretny model. Przykładowo, łańcuch do piły Oregon 325 1,5 56 E 21LPX ma 56 ogniw oraz podziałkę 0,325 cala.

Grubość łańcucha do pilarki

Trzecim, istotnym parametrem będzie grubość. Mierzy się ją w części ogniwa prowadzącego – wchodzącego do rowka prowadnicy. W ofercie producentów występuje wiele modeli o różnych grubościach, z których najpopularniejsze to 1,3 mm, 1,5 mm oraz 1,6 mm. Jak nietrudno się domyślić, we wspomnianym wcześniej przykładzie, grubość ogniwa będzie wynosiła półtora milimetra.

Oprócz wymienionych powyżej właściwości warto również zwrócić uwagę na kształt zębów w łańcuchu do pilarki. Te z ostrymi zakończeniami sprawdzają się głównie przy przecinaniu czystego i zdrowego drewna, z kolei w przypadku zabrudzeń ziemią czy błotem, znacznie lepiej egzamin zdają produkty z łagodnym, bardziej zaokrąglonym wykończeniem. Ich zaletą jest również łatwiejsza konserwacja.

Jak dobrać łańcuch do piły, nie mając dostatecznych informacji?

Jeśli samodzielne wykonanie pomiaru stanowi dla Ciebie problem, obejrzyj dokładnie stary łańcuch od piły – być może znajdziesz na ogniwie prowadzącym oznaczenia lub symbole, które ułatwią dopasowanie właściwego modelu do Twojej pilarki. Oznakowanie mogło zostać również umieszczone na prowadnicy. Jeśli nie będzie to możliwe, w każdej chwili możesz poprosić o pomoc doradcę w sklepie. Jego doświadczenie oraz wiedza z pewnością pozwolą zidentyfikować właściwy osprzęt, dzięki czemu zakup odpowiedniego łańcucha tnącego nie będzie żadnym problemem.

Szukasz markowych łańcuchów do pił spalinowych? Odwiedź nasz sklep internetowy, w którym czeka na Ciebie największy wybór akcesoriów do pilarek wszystkich najpopularniejszych producentów!

Kategorie