x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

61 64 29 515

polskidrwal@polskidrwal.pl

Wybór piły spalinowej

Przed zakupem piły spalinowej zastanów się, do czego będziesz jej używał. Jeśli potrzebujesz urządzenia do cięcia drewna na opał, to prawdopodobnie wystarczy Ci pilarka z krótszą prowadnicą. Natomiast jeżeli planujesz ścinać drzewa lub grubsze gałęzie, to lepiej wybierz bardziej masywną i wydajną piłę łańcuchową. Z dalszej części artykułu dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę, kupując pilarkę spalinową. Zapoznaj się z treścią!

Piła spalinowa czy elektryczna?

Na rynku dostępne są piły spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe. Każde z tych narzędzi ma swoje wady i zalety. Dlatego wybór odpowiedniej pilarki powinien być poprzedzony analizą potrzeb i oczekiwań. Jeśli planujesz używać urządzenia głównie na działce, to być może wystarczy Ci niewielka piła elektryczna, która jest stosunkowo lekka, poręczna i cicha. Niestety ma ona również istotne mankamenty. Jej praca uzależniona jest od dostępu do energii elektrycznej oraz długości kabla, na który dodatkowo musisz uważać, aby go nie przeciąć. Dlatego wiele osób decyduje się na kupno piły spalinowej, która, choć jest cięższa i głośniejsza, daje więcej możliwości jej wykorzystania.

Kluczowe parametry urządzenia

Zastosowanie piły spalinowej jest bardzo szerokie. Może ona służyć do:

  • cięcia drewna na opał,
  • ścinania gałęzi i drzew na działce,
  • prac pielęgnacyjnych w ogrodzie,
  • profesjonalnych robót w lesie.

Jeśli już wiesz, do czego będziesz najczęściej używał pilarki, wybierz urządzenie o odpowiednich parametrach. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na takie właściwości produktu jak:

  • wielkość prowadnicy do piły – do zwykłych prac domowych wystarczająca jest długość elementu tnącego w przedziale 35-45 cm. Jeśli planujesz wykonywać inne czynności, wybierz dłuższe ostrze – 50-80 cm,
  • moc silnika – napęd o wielkości około 2 kW powinien być wystarczający. Wiele zależy też od rodzaju ciętego drewna – im twardszy materiał, tym mocniejsza musi być piła. W przypadku profesjonalnych zastosowań warto kupić urządzenie o lepszych parametrach – minimum 5 kW,
  • waga piły – jest to czynnik, na jaki trzeba zwrócić szczególną uwagę i należy wybrać takie urządzenie, którym bez problemu będzie można manewrować. Zwykłe pilarki ważą około 5 kg, a te przeznaczone dla zawodowych drwali nawet 10 kg,
  • hałas – piły spalinowe są dosyć głośnymi urządzeniami i poszczególne modele niewiele się różnią pod tym względem. Emitują one dźwięk na poziomie około 120 dB, dlatego lepiej założyć słuchawki ochronne.

Decydując się na zakup pilarki, warto również zwrócić uwagę na jej pozostałe elementy, a w szczególności te odpowiadające za bezpieczeństwo pracy. Narzędzie powinno być wyposażone m.in. w blokadę gazu, która zapobiega przypadkowemu uruchomieniu, a także technologię ułatwiającą rozruch. Ponadto przydatne są takie funkcje jak: systemy zmniejszające zużycie paliwa, ręczna pompka czy wygodna regulacja łańcucha.

Części do pił spalinowych

Kupno odpowiedniej jakości piły to dopiero połowa sukcesu. Jej użytkowanie wiąże się nieodłącznie z uzupełnianiem płynów eksploatacyjnych oraz wymianą zużytych części. Należy się zatem upewnić, czy sklep dla pilarzy oferuje takie podzespoły jak:

Dlatego najlepiej jest kupować urządzania znanego producenta, który zapewnia łatwy dostęp do części zamiennych.

Bezpieczeństwo pracy

Niezależnie od tego, jaki model urządzenia wybierzesz, powinieneś zachować szczególną ostrożność podczas pracy. Pilarki spalinowe należą do narzędzi niebezpiecznych i chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią. Przed pierwszym użyciem konieczne zapoznaj się z instrukcją obsługi i przestrzegaj zaleceń producenta. Do urządzeń należy stosować również właściwe paliwo oraz materiały eksploatacyjne. Podczas pracy pamiętaj o odpowiedniej odzieży ochronnej, rękawicach, okularach oraz nausznikach.

Wysokiej jakości piły spalinowe

Nasz sklep dla pilarzy oferuje wysokiej jakości urządzenia takich marek jak: Makita, Vander czy Stiga. Są to pilarki trwałe, niezawodne oraz wyposażone w systemy bezpieczeństwa. Nie tylko sprzedajemy, ale również pomagamy w wyborze odpowiednich narzędzi oraz części do pił spalinowych. Już dziś zapoznaj się z naszą ofertą!

Kategorie